Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko
Aparat ortodontyczny – zmora nastolatków czy modny gadżet?
Poza dyskomfortem nastolatkowie obawiają się również reakcji rówieśników. Czy obawy te są słuszne i jak im zaradzić?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przed założeniem aparatu ortodontycznego czeka nas wiele wizyt i konsultacji stomatologicznych. Trzeba koniecznie wyleczyć wszystkie zęby, zrobić potrzebne zdjęcia i zdjąć kamień. A i tak jest to dopiero początek przygody – pierwszych kilka dni po założeniu aparatu może okazać się niezwykle uciążliwe, szczególnie w przypadku dzieci i nastolatków, gdyż strach przed reakcją rówieśników często pogłębia niechęć do leczenia.
Aparat – modny gadżet
„Na szczęście czasy, kiedy aparat ortodontyczny był powodem do wstydu i wyśmiewania przez rówieśników mamy już za sobą. Nikogo już nie dziwi aparat noszony nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych, i to w różnym wieku. W szkołach natomiast zapanowała wręcz moda na aparaty. Oferta dostępna w gabinetach stomatologicznych jest obecnie znacznie szersza niż kilka lat temu. Aparat ortodontyczny, jeszcze do niedawna powód do wstydu, dziś uważany jest za modny gadżet. Prostowanie zębów stało się na tyle modne, że na rynku znaleźć można nawet fałszywe aparaty ortodontyczne. Nie są one także tak duże jak kiedyś, a kamyczki czy klamerki na zębach nie zaskakują już nikogo. A wręcz przeciwnie, mnogość wyboru czy różnorodność kolorystyczna klamerek, pozwala skutecznie wyróżnić się wśród innych, podkreślić swój styl i osobowość” – mówi psycholog Agnieszka Woźnica- Kowalewska.
Kilka dni dyskomfortu
Dobra wiadomość jest taka, że dyskomfort będzie nam towarzyszyć jedynie przez kilka pierwszych dni, do momentu, kiedy przyzwyczaimy się do aparatu. Aby złagodzić te objawy, należy pamiętać, by nie jeść twardych produktów. Ulgę natomiast przyniesie spożywanie płynnych i chłodnych posiłków (jogurt, chłodnik, kremy warzywne itp.). Istotną zmianą w życiu każdej osoby z aparatem ortodontycznym powinna być całkowita rezygnacja ze słodyczy i słodkich napojów. Trzeba szczególnie uważać, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy – dlatego wskazane jest częste mycie zębów i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami oraz niespożywanie słodkich przekąsek, a w szczególności ciągnących i oblepiających produktów, takich jak np. krówki czy karmel. Mogą one bowiem uszkodzić aparat.
Otarcia błony śluzowej
Na początku trudno jest uniknąć otarć w jamie ustnej. Nieruchome krawędzie aparatu ortodontycznego mogą ranić policzki. W takich przypadkach możemy pomóc sobie używając żelu aptecznego (jak Sachol Aftigel), który przyśpieszy proces gojenia się ran oraz regeneracji błony śluzowej. Dodatkowo warto szczególnie zadbać o odpowiednią higienę – ranki mogą również być przyczyną powstawania aft, które są niezwykle bolesne i mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie, o które i tak trudno w pierwszych dniach z aparatem ortodontycznym.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.niemusicitoprzeszkadzac.pl oraz www.sachol.com.pl
Komentarze (2)
Dla mnie aparta był koniecznością a nie modą.. gdybym nie musiała to bym nie zakładała d przyjemności to nie należy. Pamiętam jak początkowo czułam dyskomfort związany z apartaem i smarowałam miejsca Dentozonem i o mi pomagało. Teraz czasami jeszcze tak robię. Na szczęście jeszcze tylko 3 miesiace i zdejmuje aparat
Ja nie nazwałabym tego modnym gadżetem. U nas syn miał bardzo wysunięte zęby do przodu, więc konieczny był aparat. W Corten Medic w Warszawie mu zakładaliśmy aparat, bo tam mają dobre dofinansowania z NFZ.