Dom » Architektura

Architektoniczna wizja światła

Projekty wnętrz to nie tylko odpowiedni dobór kolorów i materiałów, ale także oświetlenia. Światło w zależności od barwy i natężenia potrafi zmieniać charakter aranżacji. Naturalne promienie słońca tworzą doskonałą atmosferę nie tylko dla roślin, ale również mieszkańców.

Prezentujemy inspirujące projekty, które zgłoszono do konkursu Tubądzin Design Awards ‘22, w których światło odgrywa ważną rolę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Światło dzienne, będące elementem całkowicie niezależnym od projektanta, jest głównym aktorem w tworzeniu atmosfery i odbioru przestrzeni. Relacja światła z materiałem ma wpływ na odbiór konstrukcyjny formy, niezależnie od tego, czy pochodzi ono z naturalnych czy sztucznych źródeł. Jak zauważa Steen Eiler Rasmussen w "Odczuwaniu architektury", światło zajmuje równorzędną pozycję z innymi materiałami budowlanymi, jak kamień, cegła czy drewno. Duński architekt podkreśla, że światło odgrywa ogromną rolę w odczuwaniu. Zmiana wielkości i usytuowania okien może całkowicie zmienić charakter pomieszczenia. Często emocjonalne wrażenia związane z barwą i natężeniem światła pojawiają się bez świadomości odbiorcy, co czyni je niezwykle ważnym elementem w projektowaniu przestrzeni. 

 

Projekt Kristiny Busko "Licht Haus"

"Licht Haus" to projekt studyjny kompleksu budynków z wnętrzami wystawienniczymi, stworzony przez Kristinę Busko. Celem tego projektu jest ukazanie zmian emocjonalnych u odbiorcy w zależności od wpływu na człowieka światła dziennego lub sztucznego. Kompleks obejmuje 6 stref: Centrum światła (A), Bibliotekę (B), Sale immersyjne (C), Restaurację (D), Patio zewnętrzne (E), Podziemną Salę Wystawienniczą (F) oraz Obserwatorium (G). Obiekt miałby zostać wkomponowany w obszar Wyspy Szczytnickiej we Wrocławiu. Projekt ten jest nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny, eksplorujący różnice odczuwanej przestrzeni w zależności od światła.

Kolekcje Tubądzin wykorzystane w projekcie: Cielo e Terra by Dorota Koziara, Monolith Onice, Mcchia i Regal Stone .

 

Projekt Oksany Schumeldy "Rust House"

"RUST HOUSE" autorstwa Oksany Schumeldy to połączenie tekstur i kształtów, gdzie światło odgrywa kluczową rolę w podkreślaniu estetyki. Metal i woda dominują w projekcie, definiując charakter i nastrój budynku. Wyzwaniem projektowym było również wkomponowanie "RUST HOUSE" w tradycyjną zabudowę dzielnicy, w której miałby stanąć. W projekcie dominują obszary otwarte z panoramicznymi oknami na taras, gdzie światło naturalne jest kluczowym elementem doświadczenia przestrzeni.

W projekcie wykorzystano kolekcję Tubądzin Cielo e Terra by Dorota Koziara.

 

Viktoria Savlyak i Artem Potapenko „Kwiaciarnia”

Projekt, w którym koncept wizualny opiera się na połączeniu naturalnych tekstur z geometrycznymi kształtami, jasnymi akcentami i monochromatycznym wnętrzem. Zastosowany minimalistyczny styl cechuje się prostotą formy i funkcjonalnością natury. Centralnym elementem jest dekoracyjne drzewo , które nie tylko stanowi atrakcyjny element wizualny, ale także wykorzystuje światło jako medium, podkreślając jego strukturę i teksturę. Drzewo unosi się ku światłu, wyraźnie akcentując jego fundamentalne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu organizmów i roślin.

Kolekcje Tubądzin w projekcie: Macchia Monolith, Boho i Timeless Maciej Zień.

 

Wszystkie te projekty zgłoszone do Tubądzin Design Awards prezentują nie tylko estetyczne podejście do światła w architekturze, ale także funkcjonalność i innowacyjność w projektowaniu przestrzeni. Przesłane projekty podkreślają, że światło staje się integralną częścią artystycznego wyrazu architektów i projektantów wnętrz na całym świecie.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BIG-PICTURE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »