Technologie » Komputery
ASTOR wspiera misję na Marsa!
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili, zbudować łazika marsjańskiego. Docelowo pojazd ma wziąć udział w konkursie pojazdów marsjańskich University Rover Challenge (URC), organizowanym co roku przez The Mars Society na pustyni w Utah, w USA. Łazik zgłoszony zostanie także do europejskiej edycji zawodów, które mają odbyć się w Polsce pod Toruniem. W zrealizowaniu marzenia przyszłym inżynierom pomaga ASTOR.
Nad projektem pracuje aktualnie około trzydzieści osób, skupionych w kilku sekcjach.
Obecnie studenci tworzą konstrukcję pojazdu, opracowują tzw. protokoły komunikacyjne, zastanawiają się nad wyborem typu silników itd. Niebawem powstanie prototyp, który zostanie poddany testom. Pracę studentów wspomagają i nadzorują dr Dariusz Marchewka i dr Paweł Piątek z Katedry Automatyki AGH.
Regulamin konkursu elastycznie dostosowuje się do wizji twórców. W zawodach startować mogą zarówno roboty jeżdżące, kroczące, pełzające, na kołach lub na gąsienicach. Pojazd „INTEGRiański” będzie miał konstrukcję z duraluminium. Będzie poruszał się na sześciu kołach, posługiwał się chwytakiem na ramieniu, transmitował obraz przy pomocy zestawu kamer, a sterować nim będzie jednostka centralna, komunikująca się bezprzewodowo z centrum dowodzenia.
Mateusz Bryła, prezes Koła Naukowego INTEGRA komentuje: „Podczas zawodów łazik będzie musiał wykonać samodzielnie cztery zadania: odnaleźć zagubionego astronautę i dostarczyć mu pakiet pierwszej pomocy; określić współrzędne kilku wskazanych punktów; zmierzyć napięcie baterii słonecznych i wreszcie przeprowadzić badania biologiczne: pobrać próbkę gruntu, zawieźć ją do bazy i poddać analizie.”
Na pokładzie łazika znajdzie się więc najprawdopodobniej minilaboratorium chemiczne, w którym zbadane zostaną pobrane próbki gruntu. Pojazd będzie ważył do 50 kilogramów, a jego gabaryty nie przekroczą wymiarów metr na metr. „Część elementów pojazdu marsjańskiego zbudujemy sami (podwozie, chwytak), część kupimy u profesjonalnych producentów (kamery, silnik, baterie). Na dzień dzisiejszy mamy dwa pomysły na zasilanie: albo zastosujemy najnowocześniejsze akumulatory litowo-żelazowe, albo wodorowe ogniwo paliwowe.” – dodaje Bartosz Śmierciak, kierownik zespołu pracującego nad projektem z INTERGY.
Twórcy szacują, że na budowę pojazdu potrzeba nakładu finansowego w wysokości 17 tys. zł. Inicjatywa INTEGRY ujęła firmę ASTOR oraz samego Rektora AGH, którzy zdecydowali się pokryć koszty konstrukcji.
„Ambitny projekt i pełne determinacji zaangażowanie studentów to kosmiczne połączenie? ASTOR zawsze chętnie wspiera ciekawe pomysły młodych inżynierów. Trzymamy kciuki za powodzenie misji!” – komentuje Wojciech Kmiecik, Członek Zarządu Operacyjnego ASTOR ds. Marketingu i PR w firmie ASTOR.
Planowo, łazik powstanie najpóźniej do połowy października. W przyszłym roku wystartuje na wspomnianych zawodach URC w USA. Miejsce zawodów wybrano nie bez przyczyny. Warunki panujące na pustyni w Utah bardzo przypominają krajobraz marsjański. Dlatego The Mars Society właśnie tam zbudowało prototypową bazę, w której organizuje coroczne zawody łazików konstruowanych przez studentów.
”Czeka nas trudne zadanie. Podczas zawodów będziemy siedzieć w zamkniętym namiocie, a kontakt z łazikiem będziemy mieli tylko przez jego łącza i kamery. Musimy więc popracować nad rozwiązaniem problemu łączności przy tamtejszym ukształtowaniu terenu. Działanie łazika będą uważnie obserwować sędziowie. Dodam jeszcze, że częstotliwości radiowe używane do kontaktów z robotem nie mogą pokrywać się z tymi używanymi w USA. Również ewentualne elementy latające łazika muszą spełniać warunki ruchu powietrznego w Stanach Zjednoczonych…” – podsumowuje z uśmiechem Mateusz Bryła.
ASTOR Sp. z o.o., od wielu lat aktywnie wspiera polską edukację, starając się, aby studenci podczas studiów mieli dostęp do najnowszych rozwiązań z zakresu systemów automatyki przemysłowej. Firma wspomaga powstawanie na uczelniach laboratoriów studenckich, szkoli kadrę dydaktyczną, organizuje program praktyk studenckich, wspiera inicjatywy studenckie oraz sponsoruje konferencje naukowo-techniczne, a od roku 1998 ogłasza konkursy prac dyplomowych. Pracownicy firmy ASTOR to absolwenci najlepszych polskich uczelni technicznych.
O ASTOR Sp. z o.o.
Firma jest polskim dystrybutorem międzynarodowych producentów sprzętu i oprogramowania, służących do automatyzacji i informatyzacji produkcji. W ofercie firmy znajdują się takie produkty jak: oprogramowanie do zarządzania produkcją i wydajnością produkcji, roboty przemysłowe, systemy sterowania maszynami, urządzenia komunikacyjne, a także oprogramowanie do wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych. Oferta produktów wzbogacona jest o szereg profesjonalnych usług, ułatwiających wybór, wdrażanie i eksploatację kompletnych systemów automatyzacji procesów produkcyjnych i przemysłowych. ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club, zdobywcą wielu nagród, w tym międzynarodowych oraz sześciokrotnym laureatem tytułu „Gazela Biznesu”. Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl
OmniPro
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy ASTOR (PRESS BOX)
Komentarze (0)