Społeczeństwo » Społeczeństwo
"Bezpieczeństwo bez granic" - polska i niemiecka policja o poprawie bezpieczeństwa domów i mieszkań
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele komend wojewódzkich policji, służby więziennej oraz mediów z Polski z udziałem niemieckiej policji kryminalnej. Podczas konferencji Główny Komisarz Policji Kryminalnej w Karlsruhe, Hans-Joachim Rausch przedstawił program oraz metody pracy prewencji stosowane przez niemieckie wydziały kryminalne, które stosowane od wielu lat przyczyniają się do spadku liczby włamań w tym kraju.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wymienić się doświadczeniami z codziennej pracy oraz dowiedzieć się, jak produkowane są zabezpieczenia, zwiedzając zakład produkcyjny firmy ABUS Pfaffenhain, specjalizujący się w produkcji wkładek i systemów klucza generalnego. Na zakończenie wszyscy przekonali się, jak skuteczne są zabezpieczenia okienne ABUS podczas testów i symulacji włamań. To pierwsza tego typu międzynarodowa inicjatywa szkoleniowa, której celem jest wymiana praktycznej wiedzy w zakresie skutecznego zapobiegania przestępstwom kradzieży z włamaniem.
Współpraca w ramach programu
Celem naszego programu jest tworzenie koalicji i dążenie do nawiązywania i zacieśniania współpracy w zakresie przeciwdziałania kradzieżom z włamaniem, niezależnie od miejsca. Współpraca podmiotów prywatnych i publicznych w zakresie ochrony przed włamaniem rozpoczęła się w Niemczech 30 lat temu i dzięki wzajemnemu zaufaniu i wsparciu firm takich jak ABUS, przynosi zamierzone efekty. My jesteśmy na początku tej drogi, ale cieszymy się, że udało nam się zainicjować cykl Polsko-Niemieckich konferencji szkoleniowych z udziałem Policji i jednostek prewencyjnych. – informuje Karol Klos, inicjator programu Dom Bezpieczny.
Firma ABUS w Niemczech rozpoczęła współpracę z Policją Niemiecką wiele lat temu. Dzięki wzajemnemu dzieleniu się wiedzą z zakresu zabezpieczeń domów i obiektów udało się utworzyć w jednostkach policji w całych Niemczech sieć punktów konsultacyjnych dla mieszkańców. Ze wsparcia policji korzystają zarówno osoby, które padły ofiarą kradzieży z włamaniem, ale przede wszystkim osoby, które poważnie rozważają wyposażenie domu czy mieszkania w sprawdzone, certyfikowane rozwiązania zabezpieczające. Naszym celem jest przełożenie tych skutecznych rozwiązań i aktywne zapobieganie przestępstwom kradzieży z włamaniem w Polsce. – dodaje Józef Grabowski, Prezes Zarządu ABUS Polska, gospodarz konferencji.
Prewencja przynosi zamierzone skutki
Statystyki za rok 2018 w zakresie przestępstw kradzieży z włamaniem w Polsce i w Niemczech różnią się od siebie przede wszystkim tendencją. W Polsce, po wielu latach dwucyfrowych spadków liczby kradzieży z włamaniem, w 2018 roku zanotowano 69 058 przypadków w stosunku do liczby 65 514 z roku 2017, co stanowi wzrost o 5,4%. Więcej w raporcie .
W tym samym czasie w Niemczech liczba kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań spadła z 116 540 przypadków w 2017 roku do 97 504 w 2018, co stanowi spadek o 16,3%.
Analizując dane, należy pamiętać o różnicach w ilości mieszkańców w obu krajach oraz szczegółowości danych: w ogólnodostępnych statystykach polskiej policji w kategorii kradzieży z włamaniem mieszczą się wszystkie przestępstwa, bez wyszczególnienia na włamania do domów i mieszkań, czy też pomieszczeń gospodarczych. W statystykach niemieckiej policji to rozróżnienie jest wyraźne i świadczy o dużej wadze przykładanej do tego rodzaju przestępstw. Dowodem jest nie tylko spadająca liczba włamań do mieszkań, ale przede wszystkim systemowe podejście do problematyki bezpieczeństwa domów i mieszkań oraz fakt, że w ramach jednostek policji tworzone są punkty konsultacyjne dla mieszkańców zainteresowanych skutecznym zabezpieczeniem swojego domu. To pierwsza tego typu konferencja, ale już stała się inspiracją i motywacją do aktywnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa polskich domów i mieszkań.
Program Dom Bezpieczny, jest ogólnopolskim programem społecznym, którego misją jest poprawa bezpieczeństwa polskich domów i mieszkań. Program opiera się na 3 najważniejszych filarach: edukacji na temat bezpieczeństwa, promocji bezpiecznych zachowań oraz certyfikacji produktów i technik zabezpieczeń, chroniących dom i domowników przed włamaniem i pożarem.
Koalicję tworzą liderzy branżowi, instytucje publiczne, stowarzyszenia i instytuty, dzięki czemu posiadamy reprezentatywne grono opiniotwórczych i wiarygodnych ekspertów ds. bezpieczeństwa. Wspólnie opracowujemy ekspertyzy, informacje i porady, które są dostępne w Bazie Wiedzy o Bezpieczeństwie. Dzielimy się naszą wiedzą, inicjując wspólnie z naszymi Koalicjantami liczne akcje informacyjne i edukacyjne.
Zapraszamy do korzystania z materiałów dostępnych na stronie www.dombezpieczny.com. Do Państwa dyspozycji pozostają eksperci z Krajowego Punktu Konsultacyjnego.
Dom Bezpieczny
press box
Komentarze (0)