Zdrowie » Dziecko

Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw

W Polsce coraz więcej buduję się placów zabaw w przedszkolach i szkołach oraz miejscach publicznych. Place zabaw zapewniają znakomitą zabawę oraz odpowiedni rozwój dzieci. Istotną kwestią jest by miejsce zabawy najmłodszych było bezpieczne i minimalizowało prawdopodobieństwo wypadków.

Obecnie budowane place zabaw są różnorodne, kolorowe, ładnie się prezentują i zapewniają urozmaiconą zabawę lecz nie zawsze są całkowicie bezpieczne dla korzystających z nich dzieci. Zagadnienie bezpieczeństwa na placach zabaw dotyczy zarówno samych urządzeń jak również ich otoczenia. Przede wszystkim place zabaw znajdujące się w miejscu publicznym powinny posiadać odpowiednie certyfikaty dostarczone przez producenta, które świadczą o wykonaniu urządzeń w odpowiedniej jakości oraz spełnianiu wymogów bezpieczeństwa. Jednak po wybudowaniu urządzeń zabawowych kwestia bezpieczeństwa na nim zależy już tylko od administratora czy właściciela placu zabaw, który powinien zwrócić uwagę na takie kwestie jak: Kontrola i konserwacja, niezbędne urządzenia oraz roślinność na placu zabaw.

Kontrola i konserwacja

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Istotną sprawą są kontrole i konserwacje urządzeń. Dostawca urządzeń zabawowych powinien dostarczyć również instrukcję dotyczącą użytkowania, kontroli i konserwacji, dzięki którym administrator czy właściciel będzie wiedział na co zwrócić szczególną uwagę by urządzenia cały czas funkcjonowały prawidłowo i nie stwarzały zagrożeń. Kontrole na placu zabaw powinno się przeprowadzać regularnie. Najlepiej by była wyznaczona do tego odpowiednia osoba, która będzie za to odpowiadała oraz będzie prowadziła dziennik placu zabaw. W dzienniku takim powinny być odnotowane informację dotyczące nieprawidłowości. Dzięki takiej kontroli stan urządzeń jest stale kontrolowany, ryzyko wypadku jest minimalizowane a w przypadku jeśli jakiś wypadek się niestety zdarzy wiadomo kto za to odpowiada. Administrator czy właściciel placu zabaw powinien przeprowadzać 3 rodzaje kontroli:

1.      Codzienne sprawdzić teren poprzez oględziny polegające na usunięciu z powierzchni placu zabaw zanieczyszczeń oraz wszystkich elementów stanowiących zagrożenie dla użytkowników. W razie konieczności wyrównać lub uzupełnić poziom nawierzchni trawiastej lub nawierzchni sypkich (piasek, żwir, kora) pod urządzeniami. Należy zwrócić szczególną uwagę na elementy szczególnie eksploatowane np. huśtawki, zjeżdżalnie.

2.      Co najmniej raz w tygodniu przeprowadzić przegląd urządzeń polegający przede wszystkim na sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń m.in. połączeń śrubowych.

3.      Raz w roku przeprowadzić kontrolę stanu technicznego urządzenia najlepiej poprzez przedstawiciela producenta urządzenia lub wykwalifikowane do tego osoby.

Niezbędne urządzenia przy placach zabaw

Plac zabaw służy przede wszystkim dzieciom jednak w jego otoczeniu powinny się znajdować dodatkowe urządzenia. Ważnym elementem na placu zabaw są ławki, które powinny się znajdować w takich miejscach by nie kolidowały z urządzeniami zabawowymi. Rodzice czy opiekunowie powinni mieć zapewniony z ławek ogólny ogląd placu zabaw by w razie konieczności szybko zauważyć i zareagować na możliwe zagrożenie. Bardzo istotne by w pobliżu znajdowały się kosze na śmieci. Jest to wymóg niezbędny by zachować plac zabaw w czystości. Kosze na śmieci są często umieszczane bezpośrednio przy ławkach co nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż mogą być wykorzystywane do zabawy przez dzieci. Ważne jest by na placu zabaw znajdował się regulamin na którym będą umieszczone numery telefonów do policji czy pogotowia. Bardzo istotne jest ogrodzenie całego terenu przeznaczonego na plac zabaw. Ogrodzenie spełnia kilka ważnych funkcji: utrudnia dostęp osobą niepowołanym i zwierzętom, które zostawiają odchody, oraz poprawia kontrolę nad bawiącymi się dziećmi, które nie mogą wyjść z placu zabaw poza wyznaczonymi do tego miejscami. Ogrodzenie jest szczególnie zalecane jeśli plac zabaw znajduje się przy ruchliwej ulicy. Często spotykane jest że ogrodzony plac zabaw posiada tylko jedno wejście w postaci furtki co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Owszem daje dużą kontrolę nad bawiącymi się dziećmi ale utrudnia dostanie się służbą ratunkowym. W przypadku dużych placów zabaw jest to istotna kwestia. Dobrze jest gdy w ogrodzeniu jest brama umożliwiająca wjazd np. ambulansowi. Jeśli plac zabaw jest zamykany na noc ważne by była umieszczona np. przy regulaminie informacja gdzie znajdują się klucze do bramy umożliwiającej wjazd.

Roślinność na placu zabaw

Roślinność na placu zabaw podnosi walory estetyczne ale również spełnia wiele przydatnych funkcji. Wysokie drzewa zapewniają zacienienie. Zarówno bawiące się dzieci jak i opiekunowie docenią możliwość przebywania w cieniu w upalne dni. Ważne jest by drzewa na placu zabaw były odpowiednio „przygotowane”. Niskie gałęzie zachęcą dzieci do wchodzenia na drzewo co może skończyć się wypadkiem. Roślinność na placu zabaw nie powinna utrudniać rodzicom czy opiekunom widoczności. Trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj roślinności. Rośliny posiadające trujące owoce czy kolce nie są odpowiednie na plac zabaw.

Zwrócenie uwagi na wyżej wymienione kwestie dotyczące bezpieczeństwa na placu zabaw pozwolą zminimalizować ryzyko wypadku i odpowiednią zabawę najmłodszym użytkownikom.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Place zabaw z drewna, certyfikowane place zabaw - ATUT Tomasz Skiba
http://www.atut-placezabaw.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »