Technologie » Internet

Bezpieczeństwo online dzieci na pierwszym miejscu

Bezpieczeństwo online dzieci na pierwszym miejscu
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu artykułu poświęconego bezpieczeństwu dzieci w Sieci. Internet oferuje wiele możliwości rozwoju i utrzymywania kontaktów społecznych, jednak rodzice nie powinni zapominać, że w korzystają z niego także cyberprzestępcy oraz oszuści.

Korzystanie z zasobów internetowych, takich jak wyszukiwarki, portale społecznościowe oraz poczta elektroniczna, to norma dla większości nastolatków oraz wielu dzieci.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wszystkie te media stanowią potencjalne źródło zagrożeń obejmujących odsyłacze do stron phishingowych lub pornograficznych, jak również spam zawierający treści dla dorosłych. Wiadomości takie mogą negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka i narazić komputer na ryzyko infekcji szkodliwym oprogramowaniem.  

W przypadku dzieci konsekwencje komunikacji przez Internet bez nadzoru dorosłych mogą być zupełnie nieprzewidywalne. W celu zminimalizowania ryzyka rodzice powinni podjąć pewne działania.  

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo online
Warto usiąść ze swoim dzieckiem i wyjaśnić mu kilka podstawowych zasad poruszania się w świecie Internetu. W tym przypadku lepiej nie dać włożyć przysłowiowej ręki w ogień i nie dopuścić do popełnienia błędu, gdyż jego konsekwencje mogą dawać o sobie znać jeszcze długo po incydencie.

Dziecko powinno wiedzieć, że w Internecie:

1. Nie należy ujawniać adresu, numeru telefonu oraz innych informacji kontaktowych, jak również wysyłać takich danych obcej osobie za pośrednictwem poczty elektronicznej, portalu społecznościowego lub czatu. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać informacje kontaktowe w celu śledzenia użytkownika.
2. Nie należy zgadzać się na spotkanie z nieznajomym. Najlepiej ignorować takie zaproszenia i ucinać komunikację z każdym, kto nalega na takie spotkanie.  
3. Nie zaleca się publikowania adresu e-mail na forach oraz portalach społecznościowych. Spamerzy przeszukują takie zasoby w celu znalezienia adresów e-mail. W rezultacie skrzynka odbiorcza może zostać zapchana niechcianą korespondencją zawierającą atrakcyjne, lecz oszukańcze oferty.
4. Nie należy klikać odsyłaczy w wiadomościach pochodzących od nieznajomych. Jest to ryzykowne, ponieważ wiadomość mogła zostać wysłana przez cyberprzestępcę. 
5. Nie należy klikać odsyłaczy zawartych w kuszących ofertach, takich jak zwiększenie reputacji konta czy uzyskanie opcji super użytkownika na portalach społecznościowych. Często takie wiadomości są wysyłane przez oszustów lub cyberprzestępców w celu zwabienia użytkowników na szkodliwą stronę, która infekuje komputery szkodliwym oprogramowaniem.
6. Należy ignorować obietnice darmowych nagród, łatwych pieniędzy czy spadków – takie wiadomości wysyłają tylko oszuści.   

Podsumowując, można powiedzieć, że dzieci powinny być tak samo ostrożne na portalach społecznościowych i w Internecie jak w życiu realnym.

Istnieją także dodatkowe sposoby ochrony dziecka online:
- włączenie filtra rodzicielskiego w wyszukiwarce internetowej;
- konfiguracja specjalnych ustawień kont na portalach społecznościowych oraz w komunikatorach internetowych;
- korzystanie z filtrów poczty elektronicznej;
- instalacja dodatkowych aplikacji zapewniających kontrolę aktywności dziecka w Internecie.

"Wielu producentów oferuje pakiety bezpieczeństwa internetowego zawierające funkcje, które mogą zapewnić ochronę dzieci przed różnymi zagrożeniami" - wyjaśnia Konstantin Ignatiew, menedżer zespołu analityków zawartości internetowej w Kaspersky Lab. "Pamiętajmy jednak, że zainstalowanie rozwiązania bezpieczeństwa to zaledwie pierwszy krok, jaki należy zrobić, aby zapewnić dziecku ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami w Sieci".

Pełny artykuł "Dzieci w Internecie: bezpieczne surfowanie w domu" można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=668.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »