Kultura, sztuka » Kultura
Biografia Krwawego Barona
Zobacz więcej zdjęć » |
Niemiecki szlachcic Roman von Ungern-Sternberg był rosyjskim generałem, dowódcą Białej Gwardii na Dalekim Wschodzie, a także ostatnim chanem Mongolii. Nakładem Rebisu ukazała się jego biografia „Krwawy biały baron”, pióra brytyjskiego pisarza Jamesa Palmera.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ungern-Sternberg przydomek „Krwawy Baron” zyskał po rewolucji październikowej, gdy walcząc z bolszewikami bezlitośnie mordował też ludność cywilną. Nie dość, że krwawy był również szalony. W 1920 r. odciął się od Białej Gwardii, ze swoimi oddziałami zajął Mongolię i ogłosił się reinkarnacją Czyngis-chana. Jak czytamy, „w Mongolii, którą na krótko wyzwoliła jego dzika armia, trzymana w ryzach strachem i mistycznym przesłaniem, wychwalano go jako bohatera, bano się jak demona i czczono niczym boga”. Ungern-Sternberg wymyślił też system filozoficzny, będący połączeniem rosyjskiego nacjonalizmu i… buddyzmu. Ale jakie życie, taka śmierć – bolszewicy rozstrzelali go w Nowosybirsku w 1921 r.
Postać „Krwawego Barona” znana jest też z książek Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, który osobiście znał Ungerna-Sternberga.
James Palmer, autor „Krwawego białego barona”, urodził się w 1978 roku, jest Brytyjczykiem. „Spectator” nagrodził go w 2003 roku Shiva Naipaul Prize, przyznawaną za relacje z podróży. Świetnie zna Chiny i Mongolię, gdzie wraz z grupami taoistów i buddystów pracował nad ochroną środowiska. Mieszka w Pekinie.
SalonKulturalny.pl
Nadesłał:
puella
|
Komentarze (0)