Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Ból ucha u małych dzieci

Ból ucha u małych dzieci
Zobacz więcej zdjęć »
Ból ucha należy do najczęstszych dolegliwości, nękających niemowlęta i małe dzieci. W większości przypadków przyczyną bólu jest zapalenie ucha środkowego, które musi być leczone przez lekarza. Dwie trzecie dzieci w wieku 3 lat chorowało już na zapalenie ucha środkowego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Objawy 
 
Dzieci chore na zapalenie ucha środkowego trzymają się za chore ucho, są podniecone i niespokojne. Często pojawia się gorączka, dzieci mało jedzą oraz wymiotują. Starsze dzieci skarżą się na ból ucha lub głowy.
 
Przyczyny 
 
Zapalenie ucha środkowego jest w 85% spowodowane przez bakterie. U dzieci z zapaleniem górnych dróg oddechowych bakterie dostają się przez nos i trąbkę Eustachiusza do ucha środkowego i wywołują tam infekcję. Powiększone migdałki lub źle zamykająca się trąbka Eustachiusza wspomagają ten proces. Inną, częstą przyczyną bólu ucha jest zapalenie ucha zewnętrznego lub zaczopowanie przewodu słuchowego woskowiną.
 
Powikłania 
 
Nie leczone zapalenie ucha środkowego może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Gdy przyczyną choroby są bakterie, może dojść do stanów zapalnych znajdujących się w pobliżu kości lub zapalenia opon mózgowych. Tak poważne powikłania występują jednak bardzo rzadko.
 
Co możesz zrobić 
 
Dolegliwości związane z zapaleniem ucha środkowego można zmniejszyć, robiąc ciepłe okłady oraz przyjmując leki przeciwbólowe. Przy równoczesnym występowaniu kataru należy udrożnić otwory nosowe przy pomocy kropli do nosa lub innych środków zmniejszających obrzęk (patrz katar). Gdy ucho jest zatkane czopem z woskowiny, można zastosować dostępne w aptece krople rozmiękczające wosk. Najczęściej jednak woskowina musi być usunięta przez lekarza.
 
Kiedy należy udać się do lekarza 
 
- Gdy ból jest bardzo dokuczliwy.
- Gdy istnieje podejrzenie zapalenia ucha środkowego.
- Gdy bólowi ucha towarzyszy pogorszenie słuchu.
- Gdy dojdzie do zapalenia przewodu słuchowego lub wypływa z niego ciecz.
- Jeśli bóle nie ustępują po kilku dniach samodzielnego leczenia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pey

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »