Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Bóle migrenowe

Bóle migrenowe
Zobacz więcej zdjęć »
Zwykle choroba zaczyna się w młodości. U kobiet pierwszy atak często występuje w okresie dojrzewania. Migrena może jednak dotknąć każdego, nawet dzieci.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY

Ból migrenowy odróżnia się od innych rodzajów bólów głowy:

- zwykle ogranicza się do jednej strony, choć może obejmować całą głowę,

- przeważnie jest pulsujący i nasila się podczas nawet niewielkiego wysiłku (np. wchodzenia po schodach),

- towarzyszą mu nudności (nierzadko wymioty), nadwrażliwość na światło, zapachy, dźwięki,

- może go poprzedzać tzw. aura, która trwa kilka, kilkanaście minut. Objawia się ona np. zaburzeniami widzenia (np. mroczki), drętwieniem ręki.

DLACZEGO DOKUCZA?

Naukowcy zaobserwowali, że podczas ataku migreny naczynia krwionośne w mózgu najpierw gwałtownie się kurczą, a później na dłuższy czas rozkurczają. Wzrasta poziom m.in. serotoniny i innych neuroprzekaźników, tlenu, azotu czy neuropeptydów. Wciąż nie udało się jednak ustalić, jak dochodzi do ataku migreny. Ponieważ często choroba ta występuje rodzinnie, przypuszcza się, że skłonność do niej jest dziedziczna.

CZY JEST NIEBEZPIECZNA?

Nie. Choroba ta, choć dokuczliwa, nie jest groźna. Nie musisz się więc jej obawiać. Im wcześniej to zrozumiesz, tym lepiej. Nieustanny lęk, który często odczuwają osoby cierpiące na migrenę, może bowiem nasilić objawy choroby.

CZY TRZEBA IŚĆ DO LEKARZA?

Bóle głowy są tak powszechną przypadłością, że często leczymy je samodzielnie. Ale nawet wtedy, gdy objawy migreny nie są zbyt dokuczliwe, lepiej skonsultuj się z lekarzem.

CZY MOŻNA JĄ WYLECZYĆ?

Nie zawsze. Migrena może ci towarzyszyć przez całe życie. Są jednak środki, które skutecznie łagodzą jej objawy. Dość często migrena ustępuje lub znacznie łagodnieje po menopauzie.

JAK Z NIĄ WALCZYĆ?

Przede wszystkim staraj się prowadzić regulowany tryb życia. Osoby mające skłonność do migreny są bardziej wrażliwe – przemęczenie, niedobór lub nadmiar snu, niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, hałas, intensywne zapachy, migoczące światło, nadmiar emocji mogą wywołać atak choroby. Wystrzegaj się tego, co może ci zaszkodzić.


METODY NATURALNE

UNIKAJ WYZWALACZY

Wiadomo, że pewne czynniki mogą wywołać ataki migreny. Ponieważ różnym osobom szkodzą inne rzeczy, zapisuj, kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się ból. Oczywiście, nie masz wpływu na wszystko. Nie poradzisz nic np. na zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego czy też miesiączkę. Wielu wyzwalaczy migreny możesz jednak unikać. Ważne jest też prowadzenie uregulowanego trybu życia.

- Nie zarywaj nocy, ale też nie śpij zbyt długo.

- Nie przeforsowuj się, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie.

- Jadaj o stałych porach. Lepiej spożywaj mniejsze posiłki 5-6 razy dziennie. Nie stosuj drakońskich diet odchudzających.

- Pewne pokarmy szczególnie szkodzą migrenowcom. Są to m.in.: cytrusy, czekolada, sery pleśniowe, orzechy, tłuste, konserwowane i zawierające glutaminian sodu potrawy, napoje z kofeiną, alkohol, czerwone wino (bardzo). Jeżeli któryś z tych produktów wywołuje u ciebie ataki migreny, usuń go z diety.

- Unikaj hałasu, dusznych i zadymionych pomieszczeń oraz intensywnych zapachów. Wolny czas spędzaj aktywnie na świeżym powietrzu.

- Niekiedy bóle migrenowe nasilają się w czasie stosowania hormonalnej antykoncepcji. Jeżeli tak jest, wybierz inny sposób zapobiegania ciąży.

- Jeżeli nie uda ci się uniknąć ataku, wypij bardzo słodką herbatę lub zjedz małą przekąskę, połóż się w cichym, zacienionym miejscu. Na czoło i skronie przyłóż zimny okład.


TECHNIKI ALTERNATYWNE

ŁAGODZENIE BÓLU BEZ LEKÓW

Nie ma jednego skutecznego sposobu na migrenę. Warto więc wypróbować różne metody. Najważniejsze jest zawsze, byś zaczęła działać na początku ataku.

Fizjoterapia: szczególne polecane zioło to złocień maruna. Możesz samodzielnie przygotować z niego napar lub kupić w aptece gotowy preparat (np. mariomigran). Profilaktycznie zaleca się też napar z kozłka, krwawnika, pierwiosnka lekarskiego.

Hydroterapia: gdy zaczyna cię boleć głowa, weź kąpiel. Wypróbuj też inny sposób – zanurz stopy w bardzo ciepłej wodzie, a na czoło i skronie przyłóż zimy okład.

Aromaterapia: wmasuj w skronie olejek lawendowy. Możesz też wymasować czoło i skronie mieszanką 2 kropli olejku rozmarynowego i 2 łyżek oleju roślinnego.

Techniki relaksacyjne: stres to jeden z czynników wywołujących migrenę. Nadmierne napięcie nerwowe pomogą rozładować, np.: joga, tai-chi, ćwiczenia oddechowe. Na początki najlepiej ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera. Gdy już opanujesz daną technikę, możesz praktykować ją w domu.

Masaż: gdy czujesz się spięta, wybierz się na masaż lub przynajmniej poproś bliską osobę, by wymasowała ci kark.

Akupunktura i akupresura: zwykle potrzeba przynajmniej kilku zabiegów, by zauważyć efekt terapeutyczny.

Homeopatia: w aptece kupisz gotowe preparaty na migrenę (np. R16 Reckeweg).

Domowe metody: załóż na głowę opaskę uciskającą skronie. Niektórym pomaga inna metoda: zroluj gruby ręcznik i owiń nim szyję, by stworzyć coś w rodzaju kołnierza. Postaw go na kilkadziesiąt minut.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pey

Komentarze (1)

  • avatar
    renago 2012-10-11 10:26:27

    Bóle migrenowe trzeba skonsultować z lekarze, bo są dostępne skuteczne środki takie jak na przykład Cavinton forte, które poprawiają krążenie mózgowe.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »