Firma » Biznes
Bosch obejmuje pakiet większościowy w spółce aleo solar AG
Zobacz więcej zdjęć » |
Cieszymy się z faktu, że wspólnie z aleo będziemy rozwijać naszą branżę fotowoltaiczną - oświadczył dr Siegfried Dais, członek Zarządu koncernu Bosch, odpowiedzialny za dział branżowy Solar Energy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dodatkowo Bosch kupił ponad 60 proc. udziałów w spółce Johanna Solar Technology GmbH z siedzibą w Brandenburgu nad Hawelą, której 17-proc. udziałowcem była spółka aleo. Bosch posiada wszystkie konieczne zezwolenia pozwalające na objęcie udziałów.
Dzięki aleo solar i Johanna Solar uzupełnimy naszą ofertę produktową oraz poszerzamy kanały dystrybucji, co przyczyni się do umocnienia naszej branży fotowoltaiki - powiedział Holger von Hebel, Prezes Zarządu działu branżowego Solar Energy. Natomiast nowi i doświadczeni pracownicy pozwolą firmie Bosch rozbudować pozycję w dobrze rokującej branży energii odnawialnych - dodaje Holger von Hebel.
Aleo solar jest renomowanym producentem markowych modułów solarnych, produkowanych na bazie ogniw solarnych mono- i polikrystalicznych. Moduły są sprzedawane, za pośrednictwem szerokiej sieci wyspecjalizowanych punktów handlowych, a także za pośrednictwem instalatorów, odbiorcom końcowym w Niemczech oraz na innych, ważnych rynkach w Europie. W roku 2008 przedsiębiorstwo osiągnęło obroty w wysokości ok. 360 mln euro przy wielkości zatrudnienia ok. 800 osób. Spółka ma zakłady produkcyjne w Prenzlau (Niemcy) oraz pod Barceloną (Hiszpania).
Johanna rozpoczęła prace nad cienkowarstwowymi modułami solarnymi CIGS w roku 2006, a pod koniec 2008 roku uruchomiła produkcję. Dystrybutorem produkowanych przez spółkę modułów cienkowarstwowych była firma aleo. Johanna zatrudnia ok. 125 pracowników.
Dalsze informacje na temat oferty przejęcia zostały opublikowane pod adresem http://angebot.bosch.de. Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 280 tys. pracowników, wyniosły w 2008 roku 45,1 mld euro. Założony w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" to dziś wielki koncern reprezentowany przez spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Organizacja skupia ponadto ośrodki badawczo-rozwojowe i fabryki oraz dysponuje sprawnie funkcjonującą siecią dystrybucyjną. Aby utrzymać wiodącą pozycję technologiczną na rynku, Bosch przeznacza co roku ponad 3,5 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową, a w samym tylko 2008 roku przedsiębiorstwo zgłosiło do patentu ponad 3 tys. innowacji.
Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG.
Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, elektronarzędzi Bosch, Skil, Dremel i Rotozip, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).
Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.pl
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)