Dom » Budownictwo

Budowa domu jednorodzinnego

Domy jednorodzinne są to budynki wolnostojące. Mogą mieć również charakter zabudowy bliźniaczej lub szeregowej. Budowa domu jednorodzinnego związana jest z koniecznością uzyskania niezbędnych decyzji i pozwoleń oraz załatwienia wielu formalności.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dom jednorodzinny położony w pięknej i spokojnej okolicy to jednak marzenie wielu z nas. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę, spokój i niezależność. Aby wybudować dom jednorodzinny, trzeba jednak poświęcić dużo czasu i energii.

Niezbędne formalności
    Pierwszy etap to zakup działki. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić stan prawny wybranej nieruchomości oraz przeznaczenie gruntu. Te istotne informacje możemy uzyskać z Ksiąg Wieczystych. Bardzo istotne jest również to, czy można na danym terenie postawić domy jednorodzinne. Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Taki plan określa warunki zabudowy na danym terenie. Jeżeli dana działka nie jest objęta planem, musimy złożyć podanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W odpowiednim wniosku musimy określić granice działki, jej przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania.

Projekt domu
Kolejna rzecz to projekt domu. Warunkiem jest, aby spełniał on wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Projekt musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Możemy kupić gotowy projekt lub też skorzystać z usług architekta, który wykona dla nas projekt indywidualny. Gotowe projekty są zazwyczaj znacznie tańsze. Natomiast projekty indywidualne pozwolą nam wybudować wyjątkowy dom jednorodzinny, całkowicie dostosowany do naszych potrzeb.
Budowa domu może się rozpocząć dopiero wtedy, kiedy uzyskamy pozwolenie. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń i decyzji należy zatrudnić kierownika budowy i zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. W tym celu musimy złożyć odpowiedni wniosek. Do wniosku załączamy pisemne oświadczeniem kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania pracami. W inspektoracie powiatowym pobiera się również specjalny dziennik budowy.

Zakończenie budowy
Po zakończeniu prac budowlanych należy zawiadomić o tym fakcie właściwe organy. Jeżeli w ciągu 14 dni nie otrzymamy odpowiedzi, to możemy przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

wiewiur

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »