Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Ceglane dziedzictwo Piastów

Ceglane dziedzictwo Piastów
Zobacz więcej zdjęć »
Wysoka na 42 metry Wieża Piastowska w Opolu jest bezapelacyjnie jednym z najważniejszych zabytkowych elementów stolicy województwa opolskiego.

Przebudowywana na przestrzeni wieków, ukończona została w roku 1300 lub drugiej połowie XIV wieku. Obecnie wieża otwarta jest dla chętnych aby ją zwiedzić, do czego zachęca organizator noclegów w Opolu.

Historia

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Wieża Piastowska, w około 990 roku mieścił się gród należący do państwa Mieszka I. Gród obsadzony był przez drużynę złożoną z kilkudziesięciu wojów. Wraz z nimi w grodzie mieszkały ich rodziny oraz przedstawiciele władzy i urzędnicy.
Na jego miejscu stanął Romański Zamek Piastowski, wzniesiony przez księcia Kazimierza w 1217 roku. Był on jednym z najstarszych murowanych zamków średniowiecznych na Śląsku. Po samym zamku Piastów została już tylko dumnie stojąca nad Opolem wieża.

Przebudowy

W wyniku pożaru w 1739 r. zniszczeniu uległ pierwotny, stożkowaty hełm, który zastąpiono blankami. W 1906 r. zamieniono go na dach namiotowy, pokryty dachówką. W 1934 r. dach zastąpiono cynkowym stożkiem z orłem. W 1957 r. nadbudowany został 11-metrowy graniasty hełm. W 1962 r. na wieży umieszczono ostrosłupową iglicę, ozdobioną orłem piastowskim.
Na skutek nierównego osiadania fundamentów Wieża Piastowska jest lekko przechylona. Obecne odchylenie od pionu wynosi ok. 1,5 stopnia.


Od 2 czerwca 2014 Wieża Piastowska jest już dostępna dla zwiedzających wspierając tym samym aktywnie turystykę oraz najciekawszy hotel opole.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »