Firma » Biznes
Coface opublikował ranking 50 największych firm w regionie Adriatyku i na Bałkanach
Czwarta edycja rankingu Coface Adriatic-Balkan TOP 50 różni się od poprzednich. Po latach zajmowania drugiego miejsca na liście rankingowej, słoweński Petrol wysunął się na pierwszą pozycję. Było to możliwe dzięki zwiększeniu obrotów o +1,4 proc. do 3,3 mld EUR oraz słabym wynikom zeszłorocznego zwycięzcy, chorwackiego INA D.D. (3,2 mld EUR, -5,4 proc.). Na trzecim miejscu ponownie znajduje się serbska spółka Naftna (2,0 mld EUR, -1,9 proc.).
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dane finansowe przedstawiane przez wiodących graczy bardzo dobrze odzwierciedlają sytuację każdego z państw. Chociaż w 2014 r. Chorwacja i Serbia zmagały się z recesją, pozostałe państwa zanotowały wzrost - od +0,7 proc. w Bośni do +3,4 proc. w Macedonii. Wzrost PKB w Słowenii wyniósł +2,6 proc. Kraj ten skupia wiele największych firm, na liście rankingowej znalazło się ich 17. Obrót wzrósł o +1,1 proc. do 15,5 mld EUR. Na kolejnych miejscach są Chorwacja (16 przedsiębiorstw, 13 mld EUR) i Serbia (10,8 mld EUR). Obie gospodarki spowolniły w 2014 r., co doprowadziło do zmniejszenia obrotów największych graczy, odpowiednio o -2,0 proc. i -1,1 proc. W 2014 r. Macedonia nie tylko osiągnęła największy wzrost PKB; trzy macedońskie spółki uwzględnione w rankingu zanotowały największy wzrost obrotów (+13,4 proc.). Ogólnie obroty największych spółek w regionie zmniejszyły się niewiele, bo o -0,2 proc.
Gospodarki bałkańskie uzależnione są od rozwoju sytuacji gospodarczej w skali globalnej, a tym samym - otwarte na handel zewnętrzny. Są ponadto silnie powiązane ze strefą euro. Rok 2014 pokazał korzystny wpływ wzmocnienia tego partnera handlowego na przedsiębiorstwa operujące w regionie Adriatyk-Bałkany. Problemem Bałkanów jest osłabiony popyt wewnętrzny wynikający z wysokiej stopy bezrobocia.
Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym opracowaniem nt. listy rankingowej.
Uwzględnia ono szereg analiz i komentarzy.
Opracowanie w jęz. angielskim do pobrania TUTAJ
KONTAKT DLA MEDIÓW:
Anna A. GUZIK – T. +48 22 465 02 22, M. +48 509 467 531 – E. anna.guzik@coface.com
Komentarze (0)