Firma » Biznes

Cyberzagrożenia w firmach — wyobrażenia kontra rzeczywistość

Cyberzagrożenia w firmach — wyobrażenia kontra rzeczywistość
Zobacz więcej zdjęć »
Utrata lub ujawnienie poufnych danych stanowi najgorszy finał incydentu naruszenia cyberbezpieczeństwa — tak wynika z raportu* firmy Kaspersky Lab opartego na badaniu korporacyjnych zagrożeń bezpieczeństwa IT w 2016 r.

Mimo oczywistego zagrożenia cyberatakami badanie ujawniło zróżnicowane opinie odnośnie stanu ochrony oraz strategicznych metod minimalizacji zagrożeń, podkreślając główne słabe punkty i luki w obliczu obecnych oraz wyłaniających się zagrożeń. Dziś wszystkie firmy stoją wobec zagrożenia cyberatakami w tej czy innej formie, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy 43% organizacji doświadczyło utraty danych w wyniku działań cyberprzestępców. W przypadku dużych firm jedna na pięć (20%) wskazała na cztery lub więcej incydentów naruszenia bezpieczeństwa danych w tym okresie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wyobrażenia a rzeczywistość

Ogólnoświatowe badanie Kaspersky Lab przeprowadzone w 2016 r. koncentrowało się na porównaniu postrzegania cyberzagrożeń z rzeczywistością doświadczanych incydentów w celu uwydatnienia potencjalnych luk poza oczywistymi zagrożeniami obejmującymi szkodliwe oprogramowanie i spam. 49% badanych firm doświadczyło ataku ukierunkowanego, a 50% incydentu z udziałem oprogramowania blokującego dostęp do danych i żądającego zapłacenia okupu tzw. ransomware (w przypadku 20% firm doszło do zablokowania danych na skutek ataku). Kolejnym poważnym zagrożeniem ujawnionym w badaniu jest beztroska pracowników: czynnik ten przyczynił się do wystąpienia incydentu naruszenia bezpieczeństwa w przypadku niemal połowy (48%) firm.

Jednak zapytane o obszary, które stanowią dla nich szczególnie słaby punkt, firmy wskazały na inny wachlarz wyzwań. Trzy najtrudniejsze do zarządzania zagrożenia obejmują: niewłaściwe udostępnianie danych za pośrednictwem urządzeń mobilnych (54%), fizyczna utrata sprzętu prowadząca do ujawnienia poufnych informacji (53%) oraz niewłaściwe wykorzystywanie zasobów IT przez pracowników (50%). Badani wymienili również inne wyłaniające się wyzwania, takie jak bezpieczeństwo wewnętrznych usług w chmurze, zagrożenia Internetu Rzeczy oraz kwestie bezpieczeństwa związane z outsourcingiem infrastruktury IT. Różnica pomiędzy wyobrażeniem a rzeczywistością wskazuje na potrzebę strategii bezpieczeństwa, które wykraczają poza zwykłe zapobieganie oraz, w szerszym kontekście, technologię.

„Wyniki badania pokazują, że potrzebne jest inne podejście do zwalczania coraz bardziej złożonych cyberzagrożeń. Trudności niekoniecznie wynikają ze stopnia zaawansowania samych ataków, ale z coraz większej ‘powierzchni’, która wymaga bardziej różnorodnego wachlarza metod ochrony. To jeszcze bardziej komplikuje sytuację działów bezpieczeństwa IT, które muszą zabezpieczyć więcej potencjalnie słabych punktów" powiedział Weniamin Lewcow, wicedyrektor działu odpowiedzialnego za rozwiązania dla przedsiębiorstw, Kaspersky Lab. „Niektóre zagrożenia, takie jak beztroska pracowników i ujawnienie danych na skutek ich nieodpowiedniego współdzielenia, są jeszcze trudniejsze do zminimalizowania przy użyciu algorytmu. To pogłębia ponurą rzeczywistość współczesnego krajobrazu zagrożeń, w którym firmy muszą nie tyle blokować szkodliwe oprogramowanie, co odpierać działania w ramach przestępczości zorganizowanej. Zatem, prawdziwie skuteczna strategia wymaga połączenia technologii bezpieczeństwa, analizy zewnętrznych i wewnętrznych danych dotyczących cyberzagrożeń, ciągłego monitoringu oraz zastosowania najlepszych praktyk reagowania na incydenty”.

*Korporacyjne zagrożenia bezpieczeństwa IT to coroczne badanie przeprowadzane przez Kaspersky Lab we współpracy z B2B International. W 2016 r. ankietowano ponad 4 000 przedstawicieli małych, średnich i dużych firm z 25 krajów na temat ich opinii odnośnie bezpieczeństwa IT oraz rzeczywistych incydentów, jakich doświadczyli.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »