Firma » System prawny
Cypryjskie ustawodawstwo podatkowe receptą na obniżenie kwoty płaconych podatków
Zobacz więcej zdjęć » |
Wyraźnym tego sygnałem jest zmuszenie Szwajcarii i Liechtensteinu do współpracy m. in. z Unią Europejską w zakresie przepływu informacji podatkowych i bankowych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Na tym tle, coraz większą atrakcyjność zyskuje cypryjskie ustawodawstwo podatkowe. Cypr wraz z m.in. Polską, od 1 maja 2004 roku, stał się członkiem Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2008 roku wszedł do strefy euro. Co więcej, przyjazny podatnikowi miejscowy system podatkowy został w pełni zharmonizowany z dyrektywami Unii Europejskiej, zarówno w zakresie regulacji dotyczących rezydentów, jak i nierezydentów podatkowych. Ponadto, wśród ok. 40 umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu, których Cypr jest stroną, znajduje się umowa zawarta z Polską. Oprócz niej funkcjonuje w obrocie międzynarodowym polsko-cypryjska umowa o wspieraniu wzajemnych, bezpośrednich inwestycji kapitałowych, która znosi w obu państwach wszelkie ograniczenia w tym zakresie. W końcu zaś, terytorium Cypru nie jest uznawane ani przez Unię Europejską ani przez OECD za „raj podatkowy", a obowiązujący tam jednolity podatek CIT w wysokości 10% jest wynikiem sprawnego zarządzania finansami publicznymi, nie zaś niedozwolonych praktyk podatkowych.
„Z naszych obserwacji wynika, że w obrocie, w celu obniżenia kwoty płaconych podatków zazwyczaj stosowana jest jedna z trzech poniższych metod wykorzystywania spółek szelfowych (tzw. offshore companies). Są to przede wszystkim: zakup usług niematerialnych, „przerzucenie" marży handlowej na spółkę offshore, jako pośrednika przy sprzedaży towarów lub usług, lub odroczenie terminu płatności podatku (tzw. „kredyt podatkowy"), poprzez czasowe przeniesienie dochodów do kraju o liberalnej jurysdykcji podatkowej" - mówi mec. Jacek Trusiński z Kancelarii Radców Prawnych Pałucki Trusiński.
Tego rodzaju działania są często kwestionowane przez administrację skarbową i mogą generować po stronie podmiotów zainteresowanych często ryzyko poniesienia surowej odpowiedzialności.
„Nasza praktyka wskazuje, że najdogodniejszą, w pełni legalną, tj. zgodną z obowiązującym ustawodawstwem i orzecznictwem ETS, a przez to efektywniejszą i bezpieczniejszą niż powyższe, jest możliwość obniżenia obciążeń podatkowych przy wykorzystaniu rozwiązań przewidzianych polsko-cypryjską umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania". - kontynuuje mec. Jacek Trusiński z Kancelarii Radców Prawnych Pałucki Trusiński.
Polsko-cypryjska umowa pozwala, przy użyciu spółek holdingowych posiadających cypryjską rezydencję podatkową optymalizować podatek od zysków giełdowych, od przychodów z dywidend, z odsetek, z obrotu prawami autorskimi, w końcu zaś dochodów osobistych obywateli polskich, zasiadających w jej Radzie Dyrektorów. W celu opodatkowania zysku cypryjskiej spółki holdingowej z tytułu przychodów pochodzących z obrotu giełdowego i pozagiełdowego akcjami/udziałami polskich spółek kapitałowych, należy wskazać, że są one kwalifikowane w umowie dwustronnej jako „inne dochody", które należy podatkować w kraju siedziby bądź miejsca zamieszkania odbiorcy, przy czym na Cyprze dochody uzyskane ze sprzedaży akcji są objęte zwolnieniem z opodatkowania.
Innym ciekawym sposobem wykorzystania możliwości stworzonych przez polsko-cypryjską umowę, jest zwolnienie z opodatkowania (PIT) dochodów polskich rezydentów podatkowych, którzy otrzymują wynagrodzenie z tytułu powołania ich do Rad Dyrektorów spółek cypryjskich. W takiej sytuacji, polscy podatnicy mają jedynie obowiązek wykazania takiego dochodu w zeznaniu rocznym w celu obliczenia tzw. efektywnej stopy procentowej, mającej zastosowanie do przychodów uzyskanych w Polsce (metoda wyłączenia z progresją)" - dodaje mec. Jacek Trusiński z Kancelarii Radców Prawnych Pałucki Trusiński.
Kancelaria Radców Prawnych Pałucki Trusiński specjalizuje się w prawie gospodarczym i podatkowym. Katalog usług Kancelarii obejmuje również profesjonalną obsługę z zakresu prawa: cywilnego, procesowego, pracy, a także własności intelektualnej. Kancelaria funkcjonuje od 2005 roku i dziś może pochwalić się wieloma sukcesami. Usługi Kancelarii Pałucki Trusiński dedykowane są przedsiębiorcom poszukującym usług prawnych dających pełne bezpieczeństwo realizowanych transakcji, gwarantujących rzetelną analizę prawną aktualnej sytuacji czy umożliwiających skuteczne dochodzenie roszczeń.
Kancelaria Radców Prawnych Pałucki Trusiński kieruje swoje usługi do firm i przedsiębiorców z całej Polski. Obecnie posiada dwa biura : w Warszawie (Aleja Jana Pawła II 80 lok. 58, Babka Tower, XIII piętro) i Bydgoszczy (ul. Wojska Polskiego 65).
Więcej informacji na: www.ptlegal.pl
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)