Zdrowie » Medycyna
Czy kręgosłup jest idealnie prostą rurą?
Zobacz więcej zdjęć » |
Nogę przednią stanowi połączenie stawowe trzonów, nogę tylną prawą i tylną lewą tworzą wyrostki stawowe. Takie trójpunktowe połączenie wszystkich kręgów daje nam obraz kręgosłupa, w którym siły obciążeń przenoszone są przez jedną kolumnę przednią i dwie kolumny tylne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Oglądając zdrowego człowieka od boku, z łatwością dostrzegamy, że kręgosłup szyjny wygięty jest do przodu, piersiowy do tyłu i ponownie do przodu na wysokości brzucha. Wygięcia te nie występują u noworodka i zmieniają się przez całe nasze życie.
Rozróżniamy następujące odcinki kręgosłupa:
- część szyjna
- część piersiowa
- część lędźwiowa
- część krzyżowa
- część guziczna (ogonowa)
Kręgosłup czowieka jest wieloelementową "tuleją" zbudowaną z kręgów, chroniącą znajdujący się w jej wnętrzu rdzeń kręgowy. W centrum każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przebiega nieprzerwany rdzeń. Człowiek ma 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych i 3 do 5 kręgów ogonowych, a więc od 32 do 34 kręgów. Większość ssaków (w tym również żyrafa) posiada tylko 7 kręgów szyjnych. Do wyjątków należą leniwce, u których występuje 9 kręgów szyjnych.Dzięki temu, mogą one obracać głowę o przeszło 200 stopni.
Komentarze (0)