Zdrowie » Uroda
Czy tabletki na trądzik rzeczywiście działają?
Tabletki na trądzik na receptę
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Mogą wydawać się dużo skuteczniejsze, choćby dlatego, że należą do grupy leków, a leki, przed ich wypuszczeniem na rynek, sprawdza się pod kątem wpływu na ludzki organizm. Z racji ograniczonej dostępności mogą wydawać się też dużo silniejsze od zwykłych tabletek bez recepty, ale czy rzeczywiście leki mają wszystkie te oczekiwane cechy? Niekoniecznie.
W leczeniu trądziku stosowane są: antybiotyki, retinoidy i leki hormonalne. Przyjrzyjmy się bliżej ich działaniu i rzeczywistej skuteczności.
Antybiotyki na trądzik
Antybiotyki są lekami o działaniu bakteriobójczym. Mają też lekkie działanie przeciwzapalne. Ich stosowanie wydaje się jak najbardziej uzasadnione ze względu na to, że trądzik jest między innymi skutkiem aktywności bakterii, które gromadzą się w tkankach „przyciągane” sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe i swoją aktywnością prowadzą do powstawania charakterystycznych trądzikowych zmian skórnych.
Choć wydaje się uzasadniona, antybiotykoterapia nie zawsze kończy się sukcesem. Więcej – coraz częściej nie przynosi żadnych efektów, poza skutkami ubocznymi w postaci osłabienia pożytecznej mikroflory całego organizmu. Bakterie trądzikowe należą do najaktywniejszych i najagresywniejszych drobnoustrojów, które doskonale potrafią dostosowywać się do panujących warunków.
Dostosowanie bakterii polega na wypracowaniu odporności na antybiotyki, przez co leki antybiotykowe całkowicie tracą swój leczniczy potencjał i posługiwanie się nimi w leczeniu trądziku nierzadko mija się z celem.
Retinoidy na trądzik
Retinoidy, czyli leki bazujące na pochodnych witaminy A należą do najskuteczniejszej grupy leków. Już pierwsza kuracja retinoidami skutkuje zazwyczaj całkowitym wyleczeniem, i to u bardzo dużego odsetka leczonych osób (od 80 do nawet 90%). Działanie tej grupy leków polega na zahamowaniu produkcji łoju, stabilizacji procesu rogowacenia naskórka i swoistym „natlenieniu” skóry, przez co bakterie trądzikowe, które są bakteriami beztlenowymi, tracą warunki do życia i rozwoju.
Retinoidy są jednak stosowane dość rzadko, co wynika z ich agresywności, istnienia szeregu przeciwwskazań do stosowania tych leków oraz nieprzyjemnych skutków ubocznych, które pojawiają się u praktycznie wszystkich leczonych nimi osób.
Leki hormonalne
Leki hormonalne reprezentowane są przez środki o działaniu antykoncepcyjnym. Są one przeznaczone wyłącznie dla kobiet, a ich celem jest ustabilizowanie hormonów płciowych, które są praprzyczyną trądziku.
Osobnicze, indywidualne reakcje na tę grupę leków są bardzo zróżnicowane, toteż ta grupa środków nie poddaje się jednoznacznej ocenie skuteczności.
Tabletki na trądzik bez recepty
To najliczniejsza grupa środków, które można kupić bez recepty w większości aptek oraz w niektórych drogeriach i sklepach internetowych. Należą do nich preparaty o tak zróżnicowanym składzie, że nie ma mowy o tym, by oceniać je według jednolitych kryteriów.
Jeśli chodzi na przykład o tabletki na trądzik Derminax – opinie na ich temat zazwyczaj mają wydźwięk pozytywny, pomimo iż są one suplementem diety. Podobnie zresztą wygląda ocena prostych tabletek witaminowo – minerałowych, bazujących na mikroelementach o znanym i potwierdzonym działaniu przeciwtrądzikowym.
Pewnym jest natomiast to, że w przeciwieństwie do tabletek na trądzik dostępnych na receptę – suplementy diety są praktycznie pozbawione jakichkolwiek skutków ubocznych. Ich dostępność, przyjazność dla organizmu i skuteczność sprawiają, że są chętnie stosowane przez osoby cierpiące na trądzik.
Komentarze (0)