Społeczeństwo » Społeczeństwo
Debata „Państwo 2.0: Obywatele źródłem wiedzy i rozwiązań”
Debata odbędzie się w czwartek, 27 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie i będzie otwarta dla wszystkich. Jej gospodarzem będzie minister Michał Boni, a udział wezmą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych i środowisk naukowych, m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Mariusz Haładyj, prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia Kuba Wygnański, ekspertka Fundacji Batorego Grażyna Kopińska, doradca prezydenta Henryk Wujec i dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Marcin Wojdat.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Debata jest elementem obchodów Europejskiego Roku Obywateli w Polsce, których krajowym koordynatorem jest MAC. Jest to okazja do podsumowania istniejących już inicjatyw dotyczących konsultacji, ale także do zastanowienia się wspólnie, jak zachęcać obywateli do włączenia w proces podejmowania decyzji.
Transmisja z debaty będzie dostępna online na stronie mac.gov.pl. Będzie też możliwość wzięcia udziału w specjalnie na tę okazję uruchomionym czacie. Internauci będą mogli dyskutować między sobą oraz zadawać pytania.
Dlaczego udział obywateli w konsultacjach jest tak ważny? To dzięki ich wiedzy tworzone są bardziej wyważone i dopracowane regulacje. Internet sprawia, że tworzenie prawa jest coraz bardziej przejrzyste i każdy może zabrać głos. Niektóre ministerstwa już teraz stosują platformy do konsultacji on-line, a docelowo ten model ma zostać wprowadzony w całej administracji.
Obywatele odgrywają także ważną rolę w podejmowaniu decyzji na poziomie lokalnym. Coraz więcej samorządów wykorzystuje wiedzę i rozwiązania obywateli w podejmowaniu kluczowych decyzji. Szybko rośnie także popularność budżetów partycypacyjnych.
Aby konsultacje służyły zwiększaniu zaangażowania obywateli w proces tworzenia lepszych regulacji, powinny być prowadzone według zasad akceptowanych przez uczestniczących w nich obywateli i administrację publiczną. Dlatego w MAC wprowadziliśmy zasady prowadzenia konsultacji, które pomogą nam korzystać z wiedzy i zaangażowania obywateli w pracach nad naszymi projektami. Te Siedem Zasad Konsultacji to dobra wiara, powszechność, przejrzystość, responsywność, koordynacja, przewidywalność i poszanowanie interesu ogólnego.
Siedem Zasad Konsultacji to część Kodeksu Konsultacji opracowanego przez ekspertów społecznych i przedstawicieli administracji podczas Kongresu Wolności w Internecie, który prostym językiem opisuje najważniejsze reguły konsultacji i praktyczne wskazówki do ich stosowania.
Siedem Zasad Konsultacji zostało w styczniu 2013 roku zarekomendowane w programie „Lepsze Regulacje 2015" jako dokument zalecany do stosowania w ministerstwach do czasu wypracowania w administracji jednolitych Wytycznych do OSR i Zasad konsultacji przeprowadzanych podczas przygotowywania dokumentów rządowych.
W MAC od momentu powstania ministerstwa pracujemy nad poprawą jakości konsultacji, a w lutym 2013 roku minister Michał Boni podpisał wewnętrzne zarządzenie, które przekłada Siedem Zasad Konsultacji na formalnie obowiązujące. Wdrożeniem Siedmiu Zasad są zainteresowane także inne ministerstwa, więc mamy nadzieję, że ich stosowanie stanie się wkrótce powszechną praktyką w administracji publicznej.
Więcej na temat konsultacji w MAC można przeczytać na stronie: mac.gov.pl/konsultacje-spoleczne/
EUROPEJSKI ROK OBYWATELI 2013 W POLSCE
Rok 2013 został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Obywateli. Inicjatywa ta ma zachęcić do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz przybliżyć obywatelom UE wiedzę na temat przysługujących im praw. Koordynatorem obchodów Europejskiego Roku Obywateli w Polsce jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W obchodach ERO aktywnie uczestniczy także Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Instytucje te we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi organizują szereg debat, konferencji oraz innych wydarzeń promujących idee Europejskiego Roku Obywateli.
Nadesłał:
primum_pr
|
Komentarze (0)