Rozrywka » Przyroda
Dlaczego niedźwiedzie ciągną do miast?
![]() |
| Zobacz więcej zdjęć » |
Niedźwiedzie, podobnie jak ludzi, ściąga do miast dobrobyt. "Z powodu obfitych źródeł pożywienia - innymi słowy: śmietników - niedźwiedzie ciągną z dzikich terenów ku obszarom zurbanizowanym" - opowiada Jon Beckmann, który wraz z kolegami z amerykańskiego Towarzystwa Ochrony Dzikiej Przyrody. Beckmann przez ponad 10 lat badał losy baribali żyjących w pobliżu jeziora Tahoe w stanie Newada. W tym czasie śledził poczynania 12 misiów mieszkających w pobliżu miast oraz 10 niedźwiedzi żyjących na łonie prawdziwie dzikiej przyrody.
Okazało się, że misie - mieszczuchy spasły się na śmietnikowej diecie tak bardzo, że ważyły o jedną trzecią więcej niż ich dzicy kuzyni. Dlatego też mogły wcześniej mieć potomstwo. Niedźwiadki rodziły się 4-5 letnim niedźwiedzicom, podczas gdy ich dzikie kuzynki dojrzewały do macierzyństwa dopiero w wieku 7-8 lat.
Jednak podmiejskie niedźwiedzie płaciły wysoką cenę za ten pozorny dobrobyt. Wszystkie 12 zwierząt straciło życie pod kołami samochodów przed swymi 11 urodzinami.

Nowa dyrektor, nowe otwarcia. Focus łapie lato!
Przed sesją do lasu! Studenci chcą „zielonych recept” na kryzys psychiczny
Duże przeszklenia, większe wyzwania. Nowoczesna architektura zmienia technologie szyb zespolonych?
Jak zmieniły się polskie wnętrza przez ostatnie dziesięciolecia? 30 lat projektowania wygody z PEKA
Mit termosu i oddychania ścian
Komentarze (0)