Dom » Wnętrza

Dobre meble… muszą mieć swoją cenę

Dobre meble… muszą mieć swoją cenę
Zobacz więcej zdjęć »
Określenie „meble klasyczne” to atrakcyjne sformułowanie, chętnie używane w kampaniach reklamowych. Co jednak tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Czy klasyczne równa się drogie? I wreszcie: czy takie meble naprawdę warte są swojej ceny?

Na popularnym forum internetowym młode małżeństwo dzieli się swoim dylematem: kupić do kuchni solidne, drewniane meble czy raczej wybrać tańsze i pojechać jeszcze na fajne wakacje? Przed takim wyborem staje dziś wiele osób na dorobku, które liczą pieniądze.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Odpowiedzi było tyle ilu internautów, którzy przeczytali post. Jedna rada została przez pytające małżeństwo doceniona: „Zależy od charakteru - napisała Ewa. – Jeśli lubisz zmiany i nowinki, nie kupuj drogich, drewnianych mebli, bo te mają termin przydatności na sto lat, a nawet dłużej”.


Kto więc liczy, to skalkuluje, że za fabryczne meble kuchenne zapłaci 15 tys., ale posłużą mu około 10 lat, a na wysokiej klasy podobny zestaw wyda około 40 tys. zł, ale odziedziczą go jeszcze jego dzieci, a może i wnuki.


W podobnym tonie wypowiada się Nina Nikonczuk, współwłaścicielka i główna projektantka firmy Arino House z Hajnówki, od 30 lat produkującej ekskluzywne meble w regionie Puszczy Białowieskiej, który uznawany jest za stolarskie zaplecze Polski.


- Dobrze wykonane meble z drewna są „nie do zdarcia” - mówi. - Kuchnie, które projektowałam 25 lat temu wymagają czasem poprawienia frontu w szafce pod zlewem lub dorobienia drzwiczek do zmywarki. Może trzeba je odświeżyć lub przemalować, gdyż zmieniła się moda, ale stoją i nadal dobrze wyglądają. Dowodem trwałości mebli z drewna, oczywiście porządnie wykonanych jest to, że dziś na targach i w sklepach z tzw. antykami kupujemy stare meble. Przeprowadzamy renowacje i stają się perełką nawet w nowoczesnym wnętrzu. Nadają domowi klasy i szlachetnej elegancji.


Meble klasyczne to bardzo rozległe pojęcie. Mówiąc o nich od razu nasuwają się takie określenia jak: zawsze modne, ponadczasowe, niepowtarzalne, z duszą, stylowe.


- I to prawda, choć oczywiście mają swoje tańsze i droższe warianty. Jeżeli jest to imitacja drewna i produkcja seryjna, jak choćby dostępne w wielu sklepach meblarskich komody, witryny, szafy, to rzeczywiście są to sprzęty stosunkowo niedrogie. Nowoczesną klasyką nazywa się też dzisiaj meble wykonywane z MDF-u, z frontem w prostej ramie, malowane, bez przecierania, bez dodatkowego patynowania. Mają one swoich nabywców, ale z wieloletniego doświadczenia wiem, że to nie jest ta jakość ani solidność - przekonuje Nina Nikonczuk. - Porządnie wykonane meble klasyczne muszą mieć swoją cenę, bo używa się do nich dobrych materiałów, którymi zajmują się fachowcy w swojej dziedzinie.

 

Przyjmuje się, że klasyczne meble są z drewna. Stworzone ze szlachetniejszego gatunku, zaczynając od olchy, przez klasyczny dąb do orzecha amerykańskiego albo czarnego dębu – które windują cenę. Jeśli do tego korpusy wykonamy z płyty stolarskiej, nie z płyt wiórowych, a na okucia damy wysokiej klasy metal, to trudno, żeby kosztowały tyle samo, co seryjne produkcje z tańszych tworzyw.


Nie mniej ważne niż materiał jest wykonanie. Do stworzenia „klasowego” mebla potrzebny jest cały sztab fachowców, od mistrzów stolarstwa przez projektantów po tapicerów i lakierników.


- Niektórzy z ich są po prostu artystami i jeśli z takimi mamy do czynienia, to cena mebla na pewno będzie wyższa. Znawcy, ceniący wartościowe rzeczy, wiedzą jednak, że nie jest wygórowana. Płaci się za unikatowy koncept i mistrzowskie wykonanie. Jakościowe meble wymagają precyzyjnego wykończenia, dopracowania każdego szczegółu. Zajmuje to dużo czasu, a czas to pieniądz - argumentuje Nina Nikonczuk, przedstawicielka Arino House. - Wytwarzanie takich mebli jest coraz droższe. Robimy je przeważnie na zamówienie. Prawdziwych artystów stolarstwa jest coraz mniej. To żmudne, wymagające wielkiej staranności i precyzji zajęcie. W Hajnówce, która słynie ze stolarzy, aktualnie przyuczają się do zawodu tylko trzy osoby i wszystkie pracują w naszej firmie...


Nina Nikonczuk zapytana o to, co poradziłaby młodej parze, mającej dylemat, jakie meble kupić do kuchni, odpowiedziała bez wahania: Jeśli chcecie stworzyć dom z atmosferą i duszą, w którym będziecie spędzać razem wieczory, stół, przy którym będziecie przyjmować gości, to po prostu… kupcie coś porządnego!



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

publicum

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Stefan 2018-02-20 00:02:04

    To prawda meble do kuchni nie są tanie, za to ja znalazłem świetną firmę , która korzysta z porządnych materiałów, a nie bierze krocia za prace. Wszystkim polecam firmę Lamix meble, robią piękne kuchnie na wymiar :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »