Rozrywka » Turystyka
Dolina Stubai: zima w nowoczesnym stylu
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dolina Stubai (w pobliżu Innsbrucka) w ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzmocniła swoją ofertę sportów zimowych. Operatorzy ośrodków narciarskich wprowadzili nowoczesne udogodnienia, a w całej dolinie przygotowano dodatkowe atrakcje (poza klasyczną jazdą na nartach) oraz korzystne oferty dla rodzin z dziećmi. Pod względem pomysłowości, zaradności oraz dbałości o rozwój turystyczny i promocję mieszkańcy Doliny Stubai przodowali już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. To wtedy rozbudowano i otworzono ośrodek narciarski na lodowcu Stubai.
Warta Królestwa: Nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn na Lodowiec Stubai
Już od 1973 roku najważniejszą trasą komunikacyjną w dolinie była kolejka na Eisgrat, która przewoziła gości aż na wysokość 2 900 metrów n.p.m. Wiosną tego roku uroczyście przeszła
„na emeryturę”, a jej miejsce zajęła nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn, której uruchomienie planowane jest na 22 października 2016 r. Mając łącznie 4,7 km długości, nowa kolejka z systemem LEITNER ropeways jest najdłuższą trójlinową kolejką w Alpach. W ciągu 11 minut pokonuje trasę od nowej stacji dolnej Mutterberg (z depozytem na narty), położonej na wysokości 1 697 metrów n.p.m., przez rozbudowaną stację pośrednią Fernau, aż do górnej stacji Eisgrat na wysokości 2 900 m n.p.m. W sumie ma do pokonania 1 200 metrów w pionie i 7 kolumn wspierających. Z przepustowością 3 000 osób na godzinę, kolejka będzie mogła przewieźć dwa razy więcej pasażerów niż dotychczas. Na uwagę zasługują również gondole, zaprojektowane przez włoskich guru wzornictwa ze studia Pininfarina. Każda z nich ma 24 skórzane siedzenia, 8 miejsc stojących oraz bezpłatne WiFi. Dzięki przebudowie, możliwe było utworzenie nowej trasy zjazdowej z Fernau do doliny.
Nowatorski spektakl multimedialny: „GAIA – Stubai Mother Earth”
W sezonie zimowy 2016/17 nie tylko infrastruktura Doliny Stubai zachwyci nowatorskimi rozwiązaniami, ale i wyjątkowe widowisko kulturalne. Ziemia aż się zatrzęsie podczas premiery narciarsko–taneczno-multimedialnego przedstawienia „GAIA – Stubai Mother Earth”, które odbędzie się 17 lutego 2016 r. w Neustift. Śnieżne stoki dzielnicy Milders zostaną zamienione w zapierającą dech w piersiach scenerię, na tle której rozegra się przejmująca historia, nigdy wcześniej w Tyrolu nie ukazana w ten sposób. Pomysłodawcą, choreografem i reżyserem widowiska jest Enrique Gasa Valga, światowej sławy tancerz, choreograf i dyrektor baletu w teatrze Tiroler Landestheater. Wieloletnie doświadczenie Sztubajczyków związane ze śniegiem i sportami zimowymi pozwoliło stworzyć wyjątkową, plenerową scenę dla tego bezprecedensowego spektaklu, będącego połączeniem tańca, jazdy na nartach, emocjonującej muzyki i pokazów multimedialnych. Przedstawienie „GAIA – Stubai Mother Earth” zostanie wystawione dwukrotnie: 17 i 24 lutego 2017 r. o godz. 18:30 przy stacji kolejki Sonnberglift w Neustift/ Milders.
Stale udoskonalane ośrodki narciarskie
Cieszące się popularnością ośrodki sportów zimowych posiadają różnorodne tereny narciarskie, obsługiwane przez nowoczesne kolejki linowe. Cztery tego typu ośrodki znajdują się w Dolinie Stubai, a ich operatorzy stale inwestują w rozwój infrastruktury i udogodnień dla gości, co przekłada się na rozkwit turystyki w całej dolinie.
Podczas tegorocznej zimy na Lodowcu Stubai, narciarze mogą liczyć na jeszcze większą frajdę: szybciej wjadą na stoki dzięki nowej kolejce gondolowej 3S Eisgratbahn oraz będą mogli zjechać nowym, 3,8-kilometrowym szlakiem narciarskim z Fernau do doliny. Szeroką ofertę tras i nartostrad dopełnia snowpark Stubai Zoo, szlaki polecane freeriderom przez Powder Department, trasy zjazdowe BIG Family Funslope i BIG Family Boardercross dla rodzin z dziećmi oraz jaskinia lodowa (Eisgrotte), która pozwala zajrzeć w głąb lodowca. Tutejsza wykwintna restauracja Schaufelspitz jest najwyżej położoną restauracją w Alpach, która otrzymała 2 toczki kucharskie od kulinarnego przewodnika Gault Millau.
Komfortowy wjazd do ośrodka narciarskiego Schlick 2000 zapewnia 6-osobowa kolejka krzesełkowa Zirmachbahn z podgrzewanymi siedzeniami. W Schlick 2000, na wysokości ok. 1600 m n.p.m., znajduje się szlak do narciarstwa biegowego, idealny do treningu wysokościowego. Można tu również pojeździć w nocy na sankach (emocje gwarantowane) lub obejrzeć zmodyfikowany pokaz narciarski „Night of Colours”.
Ośrodek Elfer przy Neustift konsekwentnie specjalizuje się w saneczkarskiej zabawie. Już po raz drugi u stóp ogromnego zegara słonecznego odbędzie się festiwal Rodeltestival (13-14 stycznia 2017 r.), poświęcony temu sportowi. Będzie można przetestować najnowszy sprzęt wiodących producentów z Austrii, Niemiec i Włoch. Ambitniejsi saneczkarze mają do swojej dyspozycji trasę „Freaky Eleven”, gdzie mogą poćwiczyć idealne skręty.
Natomiast ośrodek Serles przy Mieders wyróżnia się ponad 20-kilometrami tras do zimowych, pieszych wędrówek. Stoki i dziecięca trasa Kinderland przy dolnej stacji kolejki mają zapewniony śnieg przez cały sezon, dzięki zbiornikowi wodnemu o pojemności 50 000 m3 oraz ulepszonemu systemowi naśnieżania.
Pomysłowe rozwiązania poza stokami
Niektóre zimowe atrakcje, początkowo wymyślone i wdrożone w Dolinie Stubai, stały się dostępne także w innych destynacjach, jednak nie w takim stopniu, jak w dolinie.
Warto pamiętać, że w Dolinie Stubai dzieci do dziesiątego roku życia mogą podróżować bezpłatnie w towarzystwie osoby dorosłej ze ski passem, jak również mieć zapewnioną pełną opiekę w ramach programu BIG Family Stubai (usługi płatne). Program obejmuje placówki partnerskie BIG Family charakteryzujące się przyjaznym nastawieniem do rodzin z dziećmi, w tym kwatery dostosowane do ich potrzeb, o korzystnej relacji ceny do jakości. O skuteczności podejmowanych działań świadczy wielokrotnie zdobywany tytuł „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu w Alpach”.
Dolina Stubai jest też liderem w dziedzinie saneczkarstwa. Jako pierwszy region w Tyrolu otrzymała dla wszystkich 12 torów zjazdowych tyrolskie certyfikaty jakości, przyznawane naturalnym torom saneczkowym, spełniającym wyznaczone standardy bezpieczeństwa. Jest to rezultat stałych ulepszeń tych tras, widocznych w zapewnianiu sztucznego śniegu, przygotowywaniu nawierzchni, zwiększeniu wydajności nocnego oświetlenia oraz poprawie bezpieczeństwa i oznaczeń torów. Z ponad 40 kilometrami tras, Dolina Stubai stanowi jeden z największych terenów saneczkarskich w Tyrolu.
Komentarze (0)