Technologie » Internet

Domeny nTLD - czym są i czy warto na nie postawić?

Domeny nTLD - czym są i czy warto na nie postawić?
Zobacz więcej zdjęć »
Na pewno wielokrotnie słyszeliście o sytuacji, kiedy ktoś chce wykupić domenę, jednak okazuje się ona niedostępna. Bardzo często zajęta jest przez handlarzy domenami, którzy celowo kupują domeny po najniższych cenach, aby następnie odsprzedać je z wysoką marżą na rynku wtórnym.

Aby poradzić sobie z tym problemem, organizacja ICANN (instytucja odpowiedzialna obecnie za przyznawanie nazw domen internetowych), w 2011 roku zdecydowała się na rozszerzenie listy domen. Nowe domeny stały się popularne w 2014, kiedy pojawiło się kilkaset nowych rozszerzeń takich jak .photo czy .agency. 

 

Co dokładnie znaczy nTLD?

Skrót nTLD pochodzi od słów „new Top Level Domains” - chodzi o nowe domeny najwyższego poziomu. Są one kojarzone z konkretnymi branżami lub typami działalności. Końcówki takich nazw niosą za sobą konkretne skojarzenia. Mogą one np. podkreślać specjalizacje firm (np. .pizza, .coffee) lub lokalność działalności (.hamburg, .london). - mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl - rejestratora domen.

 

Zalety domen nTLD

Ogromną zaletą domen nTLD jest duża pula wolnych do rejestracji adresów, których próżno można szukać w domenach typu .pl czy .com. Nowe typy domen pozwalają także na dopasowanie ich do profilu biznesu i wyróżnienie się na tle konkurencji. Można osiągnąć przewagę konkurencyjną rejestrując atrakcyjny adres, który będzie łatwo zapamiętywalny i pionierski w danym obszarze.

 

Wady domen nTLD

Jedyną wadą, jaka niewątpliwie występowała chwilę po pojawieniu się domen nTLD była ich nieznajomość. Wiele osób, który słyszały adres domeny np. fryzjer.gdansk myślały iż jest to pomyłka i do swojej wyszukiwarki w domowym zaciszy wpisywano “fryzjer.gdansk.pl”, co prowadziło odbiorcę na niewłaściwe strony www. Jednak dziś domeny te są o wiele lepiej znane i nikogo już nie dziwią, tak więc wada ta została poniekąd zażegnana. - komentuje Michał Trziszka.

Czy warto rejestrować takie domeny?

Odpowiedź nie jest tak oczywista jak by się wydawało. Mimo, że domeny nLTD mają wiele zalet i wydają się o wiele ciekawsze, to te z końcówkami .pl i .com nadal są najbardziej popularne i intuicyjne dla odbiorców. Jeśli więc domena, którą chcemy zarejestrować w domenie .pl lub .com jest wolna, to warto z niej skorzystać. Jeśli natomiast ktoś już ją zajął - warto pomyśleć o domenie nLTD z odpowiednią końcówką, która w takim wypadku może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

 

 

 

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa FLPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowejPublikuj artykuły i zarabiaj z CentrumPR.
Dziennikarstwo obywatelskie


Piszesz artykuły? CentrumPR to serwis stworzony również dla dziennikarzy obywatelskich. Błyskawiczna publikacja, wysokie miejsca w Google to zalety których może nam pozazdrościć konkurencja.
Dziennikarstwo obywatelskie
porównanie serwisów


Kalendarium

Dziś:
Warsztaty z Reksiem - godz. 12:00, Empik Bonarka, Kraków
Opowieści na dobranoc... - warsztaty dla dzieci. godz. 16:00, Empik Bonarka, Kraków
Warsztaty z Reksiem - godz. 12:00, Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11
Tappi i przyjaciele - Ekspedycja w Wielkie Nieznane – warsztaty z Marcinem Mortką
OPERACJA - KODOWANIE - SZYFROWANIE - warsztaty detektywistyczne
Warsztaty "Wiosenne ozdoby", Empik Posnania, 17.03, 13:00-15:00
Za 2 dni:
Spotkanie autorskie,Przemysław "Vegenerat" Ignaszewski, Poznań,Empik Plac Wolności,19.03,18:00
Za 3 dni:
AlienGuard Roadshow 2018: Bakotech zaprasza do Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Krakowa
Za 10 dni:
Spotkanie autorskie,Kuba Wojtaszczyk, Poznań,Empik Plac Wolności,27.03,18:00
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »