Firma » Finanse

Dywidenda - co to takiego?

Dywidenda - co to takiego?
Zobacz więcej zdjęć »
To pojęcie doskonale znane wspólnikom spółek kapitałowych i osobom, które na co dzień zajmują się finansami.

Jednak dla wielu z nas nadal może się  wydawać dość enigmatyczne. Dywidenda - co to właściwie znaczy i co warto na ten temat wiedzieć?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

1. Dywidenda - co to znaczy? Definicja

2. Jak często możliwa jest wypłata dywidendy?

3. Od czego zależy wysokość dywidendy?

Termin dywidenda często pojawia się w kontekście funkcjonowania spółek i podziału zysku. Przyjrzyjmy się definicji tego słowa, ale i podstawowym informacjom związanym z dywidendą - kiedy jest wypłacana, komu przysługuje i od czego zależy jej wysokość?



1. Dywidenda - co to znaczy? Definicja

Wpisując w wyszukiwarkę Google frazę "dywidenda co to takiego", otrzymamy wiele złożonych, rozbudowanych wypowiedzi. Zacznijmy jednak od podstawy i przyjrzyjmy się etymologii tego słowa. W łacinie termin "dividendum" oznacza "rzecz do podziału". W spółkach akcyjnych (prostych spółkach akcyjnych), spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkach komandytowo-akcyjnych, mówiąc o wypłacie dywidendy, mówimy po prostu o podziale zysku (z zainwestowanego kapitału).

Wypłata dywidendy to nic innego, jak swoista wypłata wynagrodzenia akcjonariuszom bądź wspólnikom za ich wkład finansowy, ale też za zaangażowanie w rozwój spółki. To też czysty, przeznaczony do podziału zysk za dany rok obrotowy (zysk netto spółki).

Należy też zaznaczyć, że - choć najczęstszą formą wypłaty dywidendy jest po prostu wypłata pieniędzy (w dowolnej walucie określonej w uchwale zatwierdzającej podział wyniku finansowego - zarówno w złotówkach, jak i walucie obcej) - prawnie dopuszcza się także inne rodzaje dywidendy. I tak, można jej dokonać w formie rzeczowej (np. aktywa spółki bądź przedmioty materialne), bądź poprzez świadczenie konkretnych usług.



2. Jak często możliwa jest wypłata dywidendy?

Wypłatę dywidendy w większości przypadków przeprowadza się raz do roku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podmioty wypłacają dywidendę częściej, może to się odbywać np. raz na kwartał (podmioty, które wypłacają dywidendę regularnie, są najchętniej wybierane przez inwestorów).

Uchwalenie dywidendy odbywa się podczas walnego zgromadzenia lub zgromadzenie wspólników. Wtedy to podejmuje się uchwały o podziale zysku za miniony rok obrotowy (najczęściej pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ale nie jest to regułą) i wypłacie dywidendy.

Warto podkreślić, że „dzień dywidendy” i „dzień wypłaty dywidendy” to dwa różne pojęcia. Pierwsze oznacza dzień, według którego ustala się listę wspólników (akcjonariuszy) uprawnionych do otrzymania dywidendy. Drugi odnosi się do dnia, w którym spółka wypłaca dywidendy wspólnikom lub akcjonariuszom.



3. Od czego zależy wysokość dywidendy?

Jeśli chodzi o wysokość dywidendy, wyliczana jest ona na podstawie zysku netto osiągniętego w poprzednim roku obrotowym. Ale to ne wszystko

Wysokość kwoty do podziału może również uwzględniać: niepodzielone zyski z lat poprzednich oraz kwoty pochodzące z kapitału zapasowego i kapitałów rezerwowych. Są również czynniki, które pomniejszają wysokość dywidendy. Wśród nich należy wymienić: udziały własne, niepokryte straty, a także kwoty, które (zgodnie z ustawą lub umową spółki) powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitał zapasowy lub kapitały rezerwowe. Po szczegółowe informacje w tym zakresie warto zajrzeć do tresći art. 192 i art. 348 k.s.h. 

Jeśli chodzi o opodatkowanie dywidendy, jego płatnikiem w każdym przypadku jest spółka, który zajmuje się wypłatą dywidend.

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »