Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko
Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa!
Zobacz więcej zdjęć » |
Czym właściwie jest zespół Downa?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przede wszystkim - nie jest to choroba, a wada genetyczna. Chorobę się leczy, nie ma natomiast możliwości wyleczenia zespołu Downa. Cech fizycznych charakterystycznych dla tej wady może być wiele, a do tych, które są najczęściej wymieniane można zaliczyć skośne oczka, bruzdę na ręku, czy też duży odstęp pomiędzy paluchem i drugim palcem u stóp. Zespół Downa wiąże się z częstym występowaniem chorób, które nazywane są chorobami współistniejącymi - często jest to wada serca.
Dzieci z zespołem Downa to niesamowicie kochane dzieciaki, które potrzebują dużo miłości i takze same wiele tej miłości dają. Mają swoje smutki i radości, pasje i zainteresowania. Aby mogły je realizować i aby mogły się rozwijać potrzebują jednak wsparcia specjalistów i ciągłej rehabilitacji, np. zajęć z logopedą, psychologiem, czy dogoterapii.
Jakie jest ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa?
Nie istnieje z góry określony schemat, który powie nam “robiąc to i to” zwiększa sie ryzyko urodzenia dziecka z tą wadą genetyczną. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach można określić, że u niektorych rodziców ryzyko urodzenia dziecka z dodatkowym chromosomem jest większe niż przeciętnie. W zdecydowanej większości jednak jest to “ruletka”.
Zespół Downa występuje częściej niż mogłoby nam się wydawać - średnio 1 na około 605 dzieci rodzi się z tą wadą genetyczną. Prawdopodobieństo urodzenia dziecka z zespołem Downa rośnie wraz z wiekiem rodziców, szczególnie z wiekiem matki.
Chcesz pomóc, dowiedzieć się więcej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zespole Downa, zobaczyć komu i jak możesz pomóc, czy przeczytać rozmowy z rodzicami wejdź na stronę akcji “Twój 1% podatku to 100% uśmiechu dziecka”. Akcja ta jest inicjatywą serwisu o zdrowiu Pastylka.pl i jest organizowana pod Patronatem Honorowym Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”.
“Oni przeżywają świat inaczej, są autentyczni w każdej chwili, nie grają, nie manipulują” fragment wywiadu z fotografem p. Katarzyną Krause, prowadzącą zajęcia dla osób z zespołem Downa.
Komentarze (0)