Dom » Budownictwo
Efektywność energetyczna budynków
Zobacz więcej zdjęć » |
Zbieranie informacji na temat metod i technik minimalnego zużycia energii i emisji CO2 z nowych oraz odnowionych budynków wspierane jest przez Komisję Europejską poprzez 7 Program Ramowy. To program nastawiony na współpracę świata nauki ze światem biznesu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Do 26 października br. trwa nabór wniosków do Konkursu 5 w ramach obszaru tematycznego Technologie Informacyjne i Komunikacyjne (ICT) w 7 Programie Ramowym. Budżet konkursu to 732 mln euro.
Konkurs będzie wspierał projekty dotyczące efektywności energetycznej w budynkach i regionach połączone z poprawą jakości życia, a także rozwój informacji oraz technologii komunikacyjnych dla budynków inteligentnych oraz integracje z odnawialnymi systemami energetycznymi. Projekty dotyczące wykorzystania nanotechnologii, nowych materiałów, składników, systemów i procesów budowlanych, i ich adaptacja względem efektywności budynków również będą objęte wsparciem. Również duże przedsięwzięcia uwydatniające innowacyjne technologie, uprzemysłowienie produktów np. materiały izolacyjne, okna oraz eko-projektowanie, adaptacje budynków, pozyskanie źródeł finansowania oraz transfer wiedzy, mogą liczyć na dofinansowanie.
7 Programem Ramowym zajmuje się Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE funkcjonujący przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.
Wg Europejskiej Federacji Przemysłu Budowlanego w 2007 roku, inwestycje budowlane stanowiły około 51.5 % różnych inwestycji w UE, co dało ok. 2.9 milionów przedsięwzięć i 16.4 milionów miejsc pracy. 95% firm budowlanych z 2.9 milionów istniejących w Europie to małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające ok. 20 pracowników.
- Obecnie budynki odpowiadają za 40% zużycia energii w Europie, co jest jednym z głównych źródeł emisji CO2. - mówi Anna Macina specjalista ds. marketingu firmy ARCHETON Sp. z o.o. - Przemysł budowlany pochłania również tony bogactw naturalnych oraz produkuje 22% całkowitych odpadów. Warto zatem by sektor publiczny i prywatny w zakresie efektowności energetycznej lepiej się komunikował podejmując współpracę.
W Europie jest ok. 160 milionów budynków. Tempo budowy nowych wynosi poniżej 2% na rok we wszystkich krajach UE. Dlatego nie tylko ważna jest praca nad efektywnością energetyczną nowych budynków ale przede wszystkim starych, które należałoby remontować w tym celu. Redukowanie zużycia energii podczas całego cyklu życia budynku byłoby skutecznym działaniem przeciwko zmianom klimatycznym, przyczyniając się jednocześnie do redukcji unijnego uzależnienia od importowanej energii.
UE założyła wyraźne cele: obniżenie o 20% całkowitego zużyciu energii przed 2020, o 20 % zwiększenie udziału odnawialnych energii w energii całkowitej i obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 20%.
www.archeton.pl
Komentarze (0)