Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Elektroniczna dokumentacja medyczna i podpis elektronicny w nowoczesnej placówce ochrony zdrowia

Każdy zakład opieki zdrowotnej musi prowadzić dokumentację medyczną. Zazwyczaj prowadziło się ją w wersji papierowej, jednak rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 21 grudnia 2006 r. umożliwiło placówkom ochrony zdrowia na archiwizowanie dokumentów w formie elektronicznej.

Ta zmiana pozwala szpitalom i przychodniom przede wszystkim na oszczędność wydatków związanych z prowadzeniem archiwum, jak również pozwala zdecydowanie lepiej obsługiwać pacjentów. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zasady prowadzenia dokumentacji elektronicznej są niezwykle proste, takie same jak przy archiwizowaniu dokumentów w formie papierowej. Jedyną różnicą jest tu konieczność zastosowania podpisu elektronicznego i pewnych określonych form zabezpieczeń, chroniących dane przed dostępem osób postronnych. Idea podpisu elektronicznego jest znana od kilku lat, a możliwość posiadania go ma dzisiaj właściwie każdy. Podpis elektroniczny po spełnieniu określonych warunków jest tożsamy z podpisem własnoręcznym (chyba, że przepisy prawne stanowią inaczej np. testament wymaga podpisu odręcznego). Stosowanie go niesie wiele korzyści dla placówek opieki zdrowotnej. Przede wszystkim wpływa  na sprawność obiegu dokumentów elektronicznych, dzięki niemu można generować faktury, rozliczenia z ZUZ, jak również składać wnioski o wpis do rejestru ZOZ. Ponadto elektroniczna dokumentacja medyczna jest narzędziem stwarzającym możliwość praktycznego urzeczywistnienia ustawowo gwarantowanego prawa pacjenta do wglądu w treść zapisów o jego stanie zdrowia. Dane zapisane w postaci elektronicznej łatwiej jest odczytać, łatwiej posegregować, łatwiej wykonać ich kopię, czy też zgromadzić je w jednym miejscu, mówi mgr prawa, Łukasz Przebindowski.  

Jak jednak, w dzisiejszych czasach, w dobie rewolucji elektronicznej, zabezpieczać tak wrażliwe dokumenty? Według rozporządzenia Ministra Zdrowia, dane o stanie zdrowia pacjentów powinny być chronione z należytą starannością. Zachowanie poufności wiedzy posiadanej przez lekarza leży przede wszystkim w interesie jego pacjentów. Ochrona danych o stanie zdrowia pacjentów, należących, do tzw. danych sensytywnych i szerokie spektrum zagrożeń, jakie niesie dzisiejsza, coraz dynamiczniej rozwijająca się technologia, wywołuje potrzebę stworzenia modelu zapewniającego ochronę w tak szerokim obszarze. 

Dlatego właśnie opracowano dedykowany dla służby zdrowia Europejski Standard  EN ISO 27799:2008 Health informatics – Information security management in health using ISO/IEC 27002 Standard ten zawiera model który może posłużyć do budowy systemu ochrony danych medycznych w każdej placówce służby zdrowia w Polsce i na świecie. Model sprawdzony w tysiącach organizacji, skupiający się na analizowaniu ryzyk i podejmowaniu adekwatnych działań. Dzięki ISO zarządzamy nie tylko bezpieczeństwem danych, ale również kosztami wynikającymi z utrzymania należytego poziomu ochrony, mówi mgr inż. Robert Wójcik

W przypadku elektronicznej dokumentacji medycznej, personel medyczny staje się tylko i wyłącznie jego użytkownikiem. Ochroną zaś mają zajmować się odpowiednie służby administracyjne placówki medycznej, zgodnie z wypracowanymi przez nią procedurami.  To właśnie rewolucja elektroniczna, zmieniła wszystko, mówi dr n.tech. Robert Mołdach. Standardy ochrony papierowej dokumentacji zostały wypracowane przez pokolenia i chociaż nie zostały sformalizowane, do dziś funkcjonują na zasadzie sprawdzonych procedur. Każdy korzystający z tego typu informacji rozumie znaczenie ich poufności. W dobie rewolucji elektronicznej zasady ochrony i odpowiedzialności za dokumentację uległy zasadniczym zmianom.  Sposób ochrony elektronicznej dokumentacji medycznej określapolityka ochrony danych osobowych, zgodna z nią instrukcja zarządzania systemami informatycznymi, działająca w placówce ewidencja zbiorów danych oraz osób dopuszczonych do ich przetwarzania i ich uprawnień.

W ostatnich latach zaobserwowano znaczący wzrost zainteresowania implementacją elektronicznej dokumentacji medycznej w placówkach ochrony zdrowia. E-dokumentacja to przede wszystkim o wiele wydajniejszy sposób na archiwizowanie danych, a także lepsza obsługa pacjentów. Z pewnością warto stopniowo wprowadzać ją do placówek ochrony zdrowia.

W celu poszerzenia swojej wiedzy na temat elektronicznej dokumentacji medycznej zapraszamy na drugą edycję szkoleń prowadzonych przez wydawnictwo Wolters Kluwer i OSOZ „Elektroniczna dokumentacja medyczna i podpis elektroniczny”. Więcej informacji na stronie www.ABC.com.pl/e-dokumentacja.

Najbliższe szkolenia odbędą się :

23 listopada 2009r. Katowice, Centrala KAMSOFT, ul. 1Maja 133

10 grudnia 2009r. Szczecin, Hotel Rycerski, ul. Potulicka 1a



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ABC
http://www.abc.com.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »