Firma » Tax

Ewidencja ryczałtu

Ewidencja ryczałtu
Zobacz więcej zdjęć »
Podatnicy prowadzący ewidencję przychodów (przedsiębiorcy oraz prywatni wynajmujący) z końcem roku podatkowego dokonują zamknięcia ewidencji.

Jeżeli wynajmujący prywatnie posiadają umowy, z których wynika wielkość przychodów, wówczas nie mają obowiązku prowadzić ewidencji przychodu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Aby prawidłowo zakończyć rok podatkowy 2007 należy dopełnić następujących obowiązków w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego:

  • sporządzenie spisu z natury - 31 grudnia 2007r.;
  • wycena towarów i materiałów objętych spisem - do 15 stycznia 2007r.
  • wpisanie do ewidencji wartości spisu z natury oraz rozliczenia dochodu za rok 2007 - do 31 stycznia 2008r.

Podatnik jest obowiązany wpisać do ewidencji spis z natury według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników. Zestawienie to powinno być przechowywane łącznie z ewidencją.

W każdym wypadku obowiązków związanych ze spisem z naturą nie mają wynajmujący prywatnie, jedynie przedsiębiorcy dopełniają tych obowiązków.

Spisu z natury towarów handlowych oraz materiałów podstawowych i pomocniczych należy sporządzić na koniec roku podatkowego, czyli na koniec dnia 31 grudnia 2007r. Zwrot "na koniec roku" oznacza, że formalnie należy spis rozpocząć 31 grudnia 2007r., ale można go skończyć już w styczniu, pod warunkiem, że w czasie trwania spisu z natury ilość towarów i materiałów nie ulegnie zmianie, albo że podatnik będzie dysponować dokumentacją pozwalającą na ustalenie zmian. Ze względu na możliwość powstania kradzieży i zniszczeń zaleca się jednak sporządzenie spisu z natury w dniu 31 grudnia 2007r.

Spis z natury powinien zawierać co najmniej następujące dane:

  • nazwisko i imię właściciela zakładu (nazwę firmy);
  • datę sporządzenia spisu;
  • numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury;
  • szczegółowe określenie towaru i innych składników;
  • jednostkę miary;
  • ilość stwierdzoną w czasie spisu;
  • cenę w złotych i groszach za jednostkę miary;
  • wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową;
  • łączną wartość spisu z natury;
  • klauzulę "Spis zakończono na pozycji...";
  • podpisy osób sporządzających spis;
  • podpis właściciela zakładu (wspólników).

Spis z natury może stanowić podpisany wydruk z ewidencji magazynowej prowadzonej przy pomocy komputera, jednakże pod tym warunkiem, że stan według wydruku zostanie potwierdzony w rzeczywistości (poprzez sprawdzenie, czy stan rzeczywisty zgadza się ze stanem ewidencyjnym).

  • towary handlowe, czyli wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym; towarami handlowymi są również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,
  • materiały (surowce) podstawowe, czyli materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi,
  • materiały pomocnicze, czyli materiały nie będące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości,
  • wyroby gotowe, czyli wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane,
  • produkcję niezakończoną, czyli produkcję w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem (np. roboty budowlane),
  • braki, czyli nie odpowiadające wymaganiom technicznym wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone bądź też doprowadzone do określonej fazy produkcji; brakami są również towary handlowe, które na skutek uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu bądź magazynowania utraciły częściowo swą pierwotną wartość,
  • odpady, czyli materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia  (albo uszkodzenia) utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową.

W spisie nie należy jednak ujmować towarów skradzionych.

Spis z natury powinien obejmować również towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika.

Wycena

W następnej kolejności należy wycenić towary i materiały objęte spisem, w terminie 14 dni od daty spisu, tzn. do 14 stycznia 2008r. W tym dniu, ostatecznie, na spisie z natury powinny pojawić się wartości towarów i materiałów, najczęściej odszukane na fakturach zakupu. Podatnik wycenia towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, a także gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu. Przez cenę zakupu rozumie się cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie - powiększoną o należne cło i podatek akcyzowy, opłaty wyrównawcze oraz opłaty celne dodatkowe, zaś w przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika

Spis z natury a ryczałt

Wartość spisu z natury nie wpływa na wysokość ryczałtu. Jednak może posłużyć w czasie kontroli do ujawnienia nie zaewidencjonowanego przez podatnika przychodu. Ponadto w razie przejścia na zasady ogólne czy na podatek liniowy, wartość spisu z natury posłuży ustaleniu dochodu w pierwszym roku podatkowym - opodatkowanym w ten nowy sposób.

Uwaga ! Zeznanie roczne Ostatecznym zamknięciem roku podatkowego jest ujęcie przychodu w zeznaniu rocznym PIT-28



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »