Dom » Budownictwo
Fuga dobrze dobrana
Zobacz więcej zdjęć » |
Dobór fugi uzależniony jest od rodzaju okładziny, miejsca eksploatacji, występujących obciążeń termicznych i chemicznych. Najczęściej stosowanymi są fugi kolorowe mineralne. Rozwój technologii umożliwił rozszerzenie ich obszaru zastosowania i uzyskanie nowych właściwości. Na przykład w innowacyjnej fudze Sopro DF10 zastosowano specjalne spoiwo mineralne, dzięki któremu zredukowana jest do minimum możliwość powstawania wykwitów. Fugę wzbogacono dodatkami hydrofobowymi, co pozwoliło zredukować nasiąkliwość wodną. Jako wypełniacz zastosowano wyjątkowo drobne kruszywo, więc fuga jest bardzo gładka i dzięki temu łatwa w utrzymaniu w czystości, a zarazem zachowuje wysoką wytrzymałość mechaniczną. Doskonale sprawdza się w obszarach zewnętrznych, takich jak balkony i tarasy oraz wilgotnych pomieszczeniach mieszkalnych, na podłożach ogrzewanych, a także obszarach przemysłowych i użyteczności publicznej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Design Fuga Flex Sopro DF10 ma nie tylko szeroki obszar zastosowania, ale również może być wykorzystywana do wszystkich rodzajów okładzin, zarówno chłonnych, jak i niechłonnych, np. gres, szkło. Sprawdza się nawet przy płytkach produkowanych metodą ciągnioną z rozchwianą kalibracją i szerszymi szczelinami spoinowymi. Szczególnie polecana jest do płyt kamiennych wrażliwych na przebarwienia. Wybierając fugę powinniśmy dodatkowo wziąć pod uwagę miejsce jej eksploatacji. Wewnątrz pomieszczeń zazwyczaj stosuje się fugi wąskie, bardzo gładkie, hydrofobowe, o szerokiej palecie kolorystycznej, natomiast na zewnątrz minimalna szerokość spoiny wynosi 5 mm. Szerokość fugi uzależniana jest też od formatu i technologii produkcji samej okładziny. Dla płyt wielkoformatowych prasowanych fugi nie mogą być węższe niż 3 mm, a dla płyt ciągnionych - 7 lub 8 mm. Dużą rolę odgrywają też obciążenia termiczne i mechaniczne. Na przykład szerokość fugi w pomieszczeniach na ogrzewaniu podłogowym nie może być mniejsza od 3 mm, natomiast na balkonach, tarasach i elewacjach - 5 mm. Sopro DF10 daje możliwość wypełniania szczelin o szerokości wynoszącej od 1 do 10 mm.
Nawet właściwie dobrany rodzaj fugi i odpowiednia szerokość spoiny nie będą spełniać swoich funkcji, jeśli spoinowanie zostanie niefachowo wykonane. Przy korzystaniu z fug mineralnych należy precyzyjnie dozować wodę według zaleceń podanych na opakowaniu. Producenci zalecają też mieszanie składników w sposób mechaniczny i po kilku minutach powtórzenie czynności oraz posługiwanie się odpowiednimi narzędziami. Do wprowadzania fugi dobrze sprawdzi się paca z mikrogumy, a do zmywania zestaw złożony ze specjalnej hydro-gąbki i wiadra z rolkami umożliwiającymi odpowiednie odsączenie gąbki. W trakcie zmywania fugi nie należy używać nadmiernej ilości wody, ale też nie może być jej zbyt mało, ponieważ nie zajdzie prawidłowy proces hydratacji cementu. Przed rozpoczęciem prac szczeliny spoinowe powinny być dobrze oczyszczone i suche, a podłoże wyschnięte i wysezonowane. Na zewnątrz należy prowadzić prace w sprzyjających warunkach i chronić zaspoinowaną okładzinę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Film instruktarzowy: www.sopro.pl/init/virtual/service/filmy-instrukta--owe.html
Komentarze (0)