Kultura, sztuka » Kultura
Galeria malarstwa polskiego - powrót w wielkim stylu
Zobacz więcej zdjęć » |
„Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945", jedna z czołowych kolekcji malarstwa tego okresu w Polsce z pracami takich artystów jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Aleksander Gierymski czy Stanisław Wyspiański, od maja br. jest niedostępna dla zwiedzających. Od 18 września 2009 roku po prawie 5 miesiącach, powróci w zupełnie nowej aranżacji jako stała, sztandarowa ekspozycja Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
15 września podczas prezentacji prasowej „Galerii..." przedstawione zostaną zakres i charakter wykonanych prac, obejmujące m.in.: nowe ścianki działowe, nowoczesne oświetlenie, zmianę kolorystyki ścian, zakup nowoczesnych mebli. Nowy design otrzymał również korytarz przed galerią.
Na spotkaniu przedstawiona zostanie także:
nowa strona internetowa www.muzeumslaskie.pl, która ruszy również 18 września br.
oferta imprez oraz spotkań edukacyjnych w Muzeum Śląskim w sezonie 2009/2010, w tym nowe sobotnie warsztaty dla dzieci,
nowe godziny otwarcia muzeum od października 2009 roku
Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945
Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945 pochodzi w większości ze zbiorów przedwojennego Muzeum Śląskiego, gromadzonych w latach 1927-1939 przez ówczesnego dyrektora dr. Tadeusza Dobrowolskiego. Kolekcja była tymczasowo w salach Urzędu Wojewódzkiego i miała być przeniesiona w 1940 roku do nowo wznoszonego gmachu. Plany te zniweczył wybuch wojny. Budynek muzealny, jeden z najbardziej nowoczesnych w Europie, symbol kultury polskiej na Śląsku, został przez Niemców doszczętnie zniszczony i rozebrany, a część zbiorów umieszczono w Landesmuseum w Bytomiu. Wskutek braku odpowiedniego zabezpieczenia, ze zbioru liczącego przed wojną 280 obrazów zaginęło ponad 100 obiektów. Muzeum Śląskie w Katowicach przestało istnieć.
Po wojnie kolekcja malarstwa znajdowała się nadal w Bytomiu, ale już pod fachową opieką w Muzeum Śląskim, przemianowanym w 1950 roku na Górnośląskie. Kiedy w 1984 roku wznowiło działalność, wrócił również do Katowic po blisko 50 latach, przedwojenny zbiór malarstwa. W latach 1985-2009 dokonano wielu cennych zakupów uzupełniających, pozyskując do kolekcji ważne dzieła znanych polskich artystów.
Galeria malarstwa obejmuje najważniejsze zjawiska i kierunki w sztuce polskiej, począwszy od klasycyzmu, realizmu, poprzez romantyzm, sztukę Młodej Polski, symbolizm, secesję, impresjonizm aż po malarstwo okresu międzywojennego.
Pod względem tematyki dominują portrety, na których malarze uwiecznili postacie historyczne, znane osobistości, artystów, członków rodziny, wizerunki dzieci a także portrety zbiorowe i autoportrety. Liczne są krajobrazy, sceny rodzajowe, symboliczne i alegoryczne, pojawiają się przedstawienia wnętrz i martwych natur.
Większość obrazów eksponowanych w galerii zalicza się do największych osiągnięć sztuki polskiej a przykładem mogą być takie dzieła, jak: „Błękitny chłopiec" i „Amazonka" Piotra Michałowskiego, portrety Henryka Rodakowskiego i Jana Matejki, obrazy Józefa Chełmońskiego, słynna „Żydówka z cytrynami" Aleksandra Gierymskiego, „Sulamitka" Maurycego Gottlieba i „Lato" Aleksandra Kotsisa, obrazy przedstawicieli Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, symbolisty Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego oraz impresjonistów: Józefa Pankiewicza, Władysława Podkowińskiego, pejzaże Jana Stanisławskiego i portrety Olgi Boznańskiej.
Mimo poważnych strat wojennych jest to zbiór niezwykle cenny, znany i liczący się w kraju, obejmujący dzieła o wysokich walorach artystycznych, reprodukowane w licznych albumach, podręcznikach i katalogach wystaw oraz eksponowane na wszystkich ważniejszych wystawach w Polsce i na prezentacjach sztuki polskiej za granicą.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)