Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

II Forum Nauczycielskie WSL

II Forum Nauczycielskie WSL
Zobacz więcej zdjęć »
Blisko 150 nauczycieli przybyło z całej Polski na II Forum Nauczycielskie WSL zorganizowane przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Uczelnia rozwija program pomocy nauczycielom kształcącym w zawodach technik logistyk i technik spedytor.

Problemów mają wiele. Od kilku lat kształcą w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Tak naprawdę nauczycieli nikt do tego nie przygotował. Nikt wcześniej nie napisał dla nich odpowiedniego podręcznika. Brakuje im pomocy dydaktycznych. Nikt nie pokazał jak tego uczyć.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mało tego – większość z nich nie jest przeszkolonych z zakresu logistyki. Mają też wiele zastrzeżeń do programu nauczania. Ponad 120 polskich szkół średnich kształcąc w tych zawodach boryka się z podobnymi problemami.

Z pomocą dla nauczycieli przyszła Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. „Nawiązaliśmy kontakt z większością ośrodków w Polsce kształcących w zawodach technik logistyk i technik spedytor – mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL – Zidentyfikowaliśmy ich problemy i solidnie przepracowaliśmy ubiegły rok. Są już pierwsze sukcesy”.

Przy współpracy z Instytutem Logistyki i Magazynowania powstało 5 podręczników dostosowanych do programu nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Autorzy byli w ciągłym kontakcie z nauczycielami, którzy korzystając z własnego doświadczenia konsultowali poszczególne rozdziały.

Wyższa Szkoła Logistyki uruchomiła studia podyplomowe „Logistyka dla nauczycieli”. Dzięki nim pogłębiają oni wiedzę logistyczną przenosząc ją na grunt edukacji w szkołach. Studia trwają 3 semestry i stanowią jedną z form samokształcenia w trakcie realizacji kolejnych stopni awansu zawodowego nauczycieli.

Problem braku materiałów do prowadzenia lekcji z przedmiotów logistycznych rozwiązywany jest natomiast poprzez portal internetowy. WSL stworzyła platformę wymiany informacji pomiędzy nauczycielami. Pracownicy uczelni sukcesywnie uzupełniają stronę www o materiały pozyskiwane od firm partnerskich. Każdy z nauczycieli po rejestracji w portalu może pobrać jego zasoby jak również umieścić tam swoje materiały do pobrania dla innych.

Integrując środowisko nauczycieli WSL przygotowuje się do uruchomienia Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. „Trwają konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej – dodaje Wojciech Zalewski – Dążymy do stworzenia olimpiady, której laureaci będą zwalniani z egzaminu zawodowego. Chcemy także, aby najlepsi studiowali na WSL bezpłatnie.”

29 lutego 2008r. po roku współpracy do Poznania przyjechało blisko 150 nauczycieli. Podsumowano dotychczasową współpracę. Pracowano również w grupach warsztatowych uwzględniając fakt, że nauczyciele najlepiej wiedzą jak powinna wyglądać edukacja w szkołach średnich. Izabela Świtalska przeprowadziła warsztat, na którym nauczyciele pracowali nad zmianami w programach nauczania dla techników logistyków i techników spedytorów. Tomasz Janiak zajmujący się podręcznikami dla nauczycieli prowadził panel na temat kolejnych książek i uaktualnień już napisanych. Kanclerz WSL koordynujący współpracę uczelni ze szkołami średnimi, doc. Ireneusz Fechner poprowadził natomiast warsztat poświęcony Olimpiadzie Logistycznej.

WSL zaprosiła do udziału w II Forum Nauczycielskim partnerów biznesowych uczelni. Pod aulą swoje stoiska rozstawiły takie firmy jak: DHL Express, Panopa Logistik Polska, Wandalex, Agrobex, BCS Polska, Urząd Miasta Śmigla, PC Guard. Obecny był również założyciel uczelni – Instytut Logistyki i Magazynowania. Wszystko po to, aby szukać nowych możliwości współpracy między biznesem, a nauczycielami. Teczki konferencyjne zostały również wzbogacone o materiały od firm: Prologis, Kuehne + Nagel, WGRO, Promag, Schenker i Transmeble International.

Program pomocy szkołom średnim rozwija się znakomicie. To precedens na skalę całego kraju. Poprawa programu edukacji logistycznej w szkołach jest korzystna dla wszystkich stron. Pracodawcy poszukują pracowników ze średnim wykształceniem zawodowym. Nauczyciele będą sprawniej i lepiej wykonywać swoją pracę. Uczniowie będą lepszymi technikami logistykami i technikami spedytorami, stanowiąc z kolei dla Wyższej Szkoły Logistyki doskonałych potencjalnych studentów, których nie trzeba edukować od podstaw.

Patronat medialny nad II Forum Nauczycielskim objęły: Czasopismo Logistyka (patronat główny), Nowoczesny Magazyn, Transport i Spedycja, Logistyka a Jakość, portal Interia.pl, portal spedycje.pl, portal logistyka.net.pl, portal e-Fakty, portal studentnews.pl, miesięcznik Kariera oraz Radio Merkury.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wyższa Szkoła Logistyki
http://wsl.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »