Firma » Finanse

Investor Gold FIZ lepszy od złota

Investor Gold FIZ lepszy od złota
Zobacz więcej zdjęć »
Według ostatniej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold Fundusz Inwestycyjny Zamknięty zarobił w ciągu września 10,88%. W tym okresie cena złota wzrosła o 5,88 proc.

Na wynik Funduszu wpłynęły, oprócz korzystnych zmian notowań złota, również stabilne fundamentalnie spółki wydobywające złoto. Należy dodać, że od początku działalności, tj. od września 2006 r. Investor Gold FIZ uzyskał stopę zwrotu w wysokości 71,23%.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ten rok jest najlepszy w historii notowań złota, chociaż rekord 1032 USD padł w ubiegłym roku. Dziś zanim opublikowałem ten felieton cena tego kruszcu sięgnęła 1027 USD za uncję.

Głównym czynnikiem determinującym ostatnie wzrosty ceny złota był spadek wartości dolara. Ponadto należy zwrócić uwagę również na inny, istotny powód wzrostu notowań tego kruszcu - opublikowanie przez Barrick Gold, największego producenta złota, komunikatu o likwidacji pozycji zabezpieczających cenę złota na rynku terminowym (de-hedging). Barrick postanowił przeznaczyć 2,9 mld dolarów na zamknięcie  większej części swoich krótkich pozycji w kontraktach terminowych na złoto. Producenci złota zabezpieczają się przed spadkiem cen sprzedając kontrakty terminowe (hedging). W ten sposób ustalają sobie cenę sprzedaży produkcji w przyszłości. De-hedging, jaki stosują producenci złota polega na kupnie kontraktów terminowych, czyli zajmowaniu długich pozycji.

Jako uzasadnienie kanadyjski koncern podaje, że powodem rezygnacji z zabezpieczenia cen złota są "coraz bardziej pozytywne perspektywy dla złota", oraz że "globalna reflacja monetarna i fiskalna jest nieunikniona w nadchodzących latach, co skutkować będzie rosnącym ryzykiem wyższej inflacji i spadkiem w przyszłości wartości globalnych walut".
Tendencja do zmniejszania poziomu zabezpieczeń przed ewentualnymi spadkami ceny złota wśród producentów złota rysuje się od 2005 roku. Stąd w przyszłości mała ilość pozycji zabezpieczających cenę złota powinna dobrze wpływać na wzrost jego ceny. Ponadto, we wrześniu odbyło się spotkanie grupy G20 w Pittsburghu, gdzie wielokrotnie poruszano sprawę dolara i złota. Konkluzja wynikająca z dyskusji podczas spotkania, określa utrzymanie stabilności dolara z jednoczesnym naciskiem np.: Chin, na dywersyfikację rezerw walutowych z wykorzystaniem złota i innych walut. Państwo Środka podało w kwietniu do wiadomości, że nabyło 454 ton złota i zapewne na tym nie pozostanie. Prawdopodobnie kolejną partię złota zakupi od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
W połowie roku zaobserwowaliśmy dodatkowo, że banki centralne stały się kupcem netto złota. Jeżeli ta tendencja się otrzyma wówczas banki centralne staną się ważnym graczem po stronie popytu.
Obecnie popyt inwestycyjny na złoto jest w dalszym ciągu silny. Świadczy o tym zaangażowanie funduszy na rynku złota, w tym ETF-ów. Największy z nich SPDR Gold Trust znów powiększa zapasy, które w dniu dzisiejszym wyniosły 1098,07 ton czystego złota. We wrześniu pojawiła się kolejna fala zakupów złota. Należy przypuszczać, że w dalszym ciągu będą na topie inwestycje w złoto poprzez ETFy i na rynku terminowym. Będą również drożeć akcje producentów złota, w które m.in. inwestuje fundusz Investor Gold FIZ.
W dniach 7-27 października 2009 r. będzie prowadzona publiczna sprzedaż Certyfikatów Inwestycyjnych Investor Gold FIZ. Cena emisyjna wynosi 1.712,32 zł.

Jan Mazurek

Główny Analityk



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »