Dom » Wnętrza

Jak kreatywnie wykorzystać farby kredowe?

Czym tak naprawdę jest farba kredowa? Skład farby to przede wszystkim woda i kreda, poszczególne typy farb znacznie różnią się proporcjami. Ze względu na różne rodzaje, trudno wyłonić właściwą definicję farby kredowej.

Istnieją farby na bazie żywic syntetycznych, bądź takie ze składnikami pochodzenia roślinnego. W ofercie pojawiają się farby akrylowe i winylowe, tzw. mleczne na bazie kazeiny, olejowe z olejem lnianym. Wszystkie te farby łączy kilka wspólnych cech: duża przyczepność, matowe wykończenie orz łatwość użytkowania (możliwość malowania bez wcześniejszego szlifowania).

 

Skąd popularność farb kredowych?

Farby kredowe mają wiele plusów, z reguły są odporne na wilgoć i szybko schną. Przy umiejętnym stosowaniu, idealnie spełniają swoją rolę. Należy pamiętać, że wymienione wyżej rodzaje farby są w istocie produktami innego rodzaju i dedykowane są zupełnie innym rzeczom. Farby kredowe postrzegane są w różny sposób - rzez niektórych użytkowników farby kredowe rozumiane są jako konkretna farba angielskiego producenta, dla innych to synonim farby „klejonej”, w innym rozumieniu jest to rodzaj farby, która tworzy powierzchnię „kredową” w dotyku. Przy zakupie farby zawsze warto skonsultować swoje oczekiwania ze sprzedawcą. Odpowiednio doświadczona i kompetentna osoba z pewnością pomoże w wyborze właściwej farby. Zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, właścicielem sklepu Stare na Nowe – www.strarenanowe.pl

 

Jak wykorzystać farby kredowe?

Stylizacja mebli za pomocą farby kredowej powinna uwzględnić technikę wykończenia mebli. Przy surowym drewnie, będziemy musieli rozrzedzić farbę. Stosujemy tyle warstw, ile jest potrzebnych w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Woskowanie może być powtarzane np. po upływie roku. Dodatkowa warstwa wosku wzmocni ochronę malowanych powierzchni. Farby kredowe to oszczędność czasu i pieniędzy. Wygodne w użyciu, w większości w plastikowych słoiczkach z szerokim otworem, w pokaźnej gamie kolorystycznej. Z farbami najlepiej pracuje się używając grubego, szczeciniastego pędzla. Przy krótkich ruchach, powstaje charakterystyczny, ciekawy efekt pociągnięć pędzla.

 

Nowe życie w starych meblach

Farba kredowa znacznie ułatwia stylizację starych mebli, otwiera drogę do różnych rozwiązań. Niektóre z modnych dziś stylizacji nie mogą wręcz istnieć, bez użycia farby kredowej. Stylizacja w stylu vintage, shabby chic, stylizacje rustykalne i prowansalskim w pełni wykorzystuje dobrodziejstwa popularnych farb. Wykorzystywanie farb kredowych nie wymaga specjalnych umiejętności malarskich. Malowanie jest bardzo łatwe głównie ze względu na wysoką przyczepność farby. W zależności od tego jakie efekty chcemy osiągnąć przed malowaniem możemy posłużyć się papierem ściernym i przeciągnąć go po powłoce mebla.

 

Wielbiciele stylu shabby chic i przecierek

Osoby zajmujące się dekorowaniem z pewnością znają farby kredowe, które świetnie sprawdzają się do prac decoupage i prac hobbystycznych. W praktyce farby kredowe nie wymagają specjalnego przygotowania, gruntowanie i szlifowanie nie jest konieczne. Kolejnym plusem jest to, że są bezzapachowe, idealne pod względem przyczepności i krycia. Po wcześniejszym zabezpieczeniu woskiem pozwalają na malowanie tkanin, tapicerki czy skóry. Ciekawym pomysłem jest także malowanie farbami kredowymi posługując się szablonami. Za pomocą odpowiednich szablonów ozdobimy meble, np. według uznania naszych dzieci. Możemy dostosować swoje wyobrażenia o własnych wnętrzach, ponieważ stylizacja mebli okazuje się łatwa jak nigdy.  

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

karolinaadamczyk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »