Firma » Finanse

Jak samodzielnie prowadzić księgowość?

Na samodzielne prowadzenie księgowości decyduje się znaczna część przedsiębiorców. Z czym wiąże się taka decyzja? Należy pamiętać, że samodzielna księgowość oznacza realną odpowiedzialność za wszystkie podejmowane działania i decyzje.

Osoby decydujące się na prowadzenie samodzielnej księgowości muszą uzyskać wpis do rejestru CEIDG,w którym określane jest kto odpowiada za prowadzenie rozliczeń oraz miejsce przechowywania dokumentacji. Jeśli sami decydujemy się prowadzić rachunkowość w tym miejscu formularza pozostawiamy puste. Przedsiębiorcy, który prowadził już księgowość firmową, w przypadku zmiany sposobu rozliczenia mają obowiązek zaktualizować dane do siedmiu dni.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kto ma prawo do prowadzenia samodzielnej księgowości?

Zwykle na samodzielne prowadzenie księgowości decydują się niewielkie firmy, organy prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim tańsze a zmniejszenie miesięcznych kosztów jest szczególnie atrakcyjne dla początkujących przedsiębiorców. Jeśli dochody firmy nie przekraczają 1,2 mln euro, procedury są wyraźnie uproszczone. Uproszczona księgowość spełnia swoje zadanie jeśli nie prowadzimy rozliczeń kadrowo-płacowych. Tym samym samodzielna księgowość to najlepsze rozwiązanie dla małych firm. Plusem wyboru samodzielnej formy rozliczeń jest większa świadomość odnośnie przepisów prawnych i realiów funkcjonowania własnej firmy.

O czym musimy pamiętać prowadząc księgowość?

Rozpoczynając przygodę z księgowością warto skupić się na wybraniu właściwego programu. Na rynku dostępne są interesujące programy offline i online. Praca na tego typu narzędziach znacznie usprawnia i automatyzuje cały proces. W następnym kroku należy przeprowadzić konfiguracje programu: wprowadzić dane i cały szereg informacji: imię, nazwisko, NIP, adres, formę opodatkowania, okres rozliczeniowy, zapisy z ostatniej księgi KpiR oraz deklaracji VAT, informacje o samochodach firmach i innych środkach trwałych. Odpowiednia aplikacja może w znaczący sposób ułatwić funkcjonowanie naszej księgowości. Plusem programów tego typu są bieżące aktualizacje, które automatycznie dokonują się przy zmianie przepisów. Prowadzenie księgowości może okazać się zajęciem bardzo kłopotliwym i trudnym bez odpowiedniej wiedzy. Wielu z przedsiębiorców decyduje się na pomoc lokalnych biur, typu: 

 

http://www.alt-office.pl/

 

 

 

Obowiązki podatnika  

Każdy przedsiębiorca musi co miesiąc wypełnić określone zobowiązania:

  • do 20. dnia każdego miesiąca należy odprowadzić podatek dochodowy

  • należy pamiętać o dodaniu wszystkich kosztów,

  • oraz odprowadzeniu podatku VAT, złożenie deklaracji przed upływem 25 dnia po okresie rozliczanym – miesiącu/kwartale

  • opłacanie składek ZUS, do 10. dnia każdego miesiąca – w przypadku osób nie zatrudniających pracowników

  • drukowanie Księgi Przychodów i Rozchodów

Dla sporej części przedsiębiorców samodzielne dbanie o rachunkowość może okazać się zbyt pracochłonne. Wybór biura rachunkowego wymaga zasobu funduszy, ale mimo wszystko zdejmuje odpowiedzialność, pozwala skupić się nie innych działaniach, związanych w rozwój firmy.

                                                                        

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

karolinaadamczyk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »