Społeczeństwo » Społeczeństwo

Jak sprawdzić, czy jestem na liście dłużników?

Bank odmówił Ci udzielenia pożyczki i zupełnie nie wiesz z jakiego powodu? Być może jest to spowodowane tym, że Twoje nazwisko znalazło się na czarnej liście dłużników. Co to oznacza i w jaki sposób możesz sprawdzić swoją wiarygodność płatniczą, dowiesz się poniżej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czym jest czarna lista dłużników?

Czarną listą dłużników potocznie określany jest rejestr nierzetelnych płatników prowadzony przez biuro informacji gospodarczej (BIG). W Polsce działają cztery tego typu biura, są to: Rejestr Dłużników ERIF, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, a każde z nich prowadzi własną czarną listę. Z jakiego powodu możesz na nią trafić? Wystarczy, że zalegasz z opłatami na kwotę min. 200 zł przez co najmniej 60 dni, a istnieje ryzyko, że trafisz do rejestru dłużników jednego z BIG-ów. Nie ma znaczenia, czy jest to zaległy rachunek za telefon, Internet, czynsz, czy też niezapłacona rata kredytu – do biura informacji gospodarczej na podstawie niezapłaconego rachunku wynikającego z umowy, faktury lub innego dokumentu prawnego potwierdzającego Twoje zobowiązania finansowe wobec danego podmiotu. Dlatego może zdarzyć się, że przez zwykłą nieuwagę, gdy nie zapłacisz bieżącego rachunku lub zbytnio spóźnisz się z ratą pożyczki, informacje na Twój temat trafią do BIG-u.

Jakie konsekwencje może mieć wpis na czarną listę?

Osoby, które starają się o kredyt na mieszkanie lub chcą pożyczyć z banku większą sumę pieniędzy, zadają sobie często pytanie: „Czy mój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie?”. Warto jednak zadać sobie także drugie, równie istotne, pytanie: „Czy jestem na liście dłużników?”. Negatywny wpis w BIG-u może skutkować nie tylko odmową udzielenia kredytu, ale także np. tym, że operator telefonii komórkowej nie będzie chciał podpisać z Tobą umowy na abonament, a w sklepie AGD i RTV nie będziesz mógł dokonać zakupów na raty. Oczywiście, w dużej mierze zależy to od tego, czy usługodawca, z którym chcesz podpisać umowę, współpracuje z biurem informacji gospodarczej. Pamiętaj jednak, że coraz więcej firm korzysta z możliwości dopisania swoich nierzetelnych klientów do rejestru dłużników. Dlatego, aby nie trafić na żadną z czarnych list, warto być terminowym płatnikiem. 

Jestem na liście dłużników. Co teraz? 

Zgodnie z przepisami, jako konsument, masz prawo dowiedzieć się, czy jesteś na liście dłużników i raz na pół roku pobrać za darmo raport na swój temat z bazy danych biura informacji gospodarczej. W jaki sposób to zrobić? Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. przygotował w tym celu specjalny serwis internetowy infoKonsument.pl. Po bezpłatnej rejestracji na stronie oraz pełnej aktywacji konta, możesz pobrać raport na swój temat i sprawdzić, czy Twoje dane figurują w Rejestrze Dłużników ERIF. W raporcie znajdziesz informacje, kto i na jakiej podstawie zgłosił Cię do BIG-u. Jeśli się okaże, że na Twoim koncie są negatywne wpisy wynikające z nieterminowego regulowania należności, musisz pamiętać o tym, że aby taki wpis zniknął, musisz uregulować zaległe płatności lub podpisać z wierzycielem odpowiedną ugodę. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »