Firma » Biznes

Jak zakłada się spółkę cywilną?

Jak zakłada się spółkę cywilną?
Zobacz więcej zdjęć »
Jeżeli ktoś nie chce prowadzić firmy w pojedynkę, często do współpracy zaprasza zaufaną osobę, współmałżonka lub przyjaciela, i tworzy z nią spółkę cywilną. Tym samym osoby te zobowiązują się do realizacji wspólnego celu gospodarczego w określony sposób – bo to jest sednem powołania tej działalności

Popularność prowadzenia działalności w tej formie wynika między innymi z łatwość jej założenia. Procedura ta jest prosta, szybka i zazwyczaj nie wiąże się z dużymi kosztami. Przede wszystkim wszelkie przepisy ujęte są w Kodeksie cywilnym, gdyż spółka nie ma osobowości prawnej. Oznacza to, że nie podlega zapisom Kodeksu spółek handlowych i nie podlega rejestracji w KRS.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Aby zawiązać spółkę nie trzeba nawet odwiedzać notariusza. Wystarczy sporządzenie na piśmie umowy założycielskiej. Powinna ona zawierać takie informacje jak dane wspólników, data zawarcia umowy, okres, na jaki powołuje się spółkę, sposób jej reprezentowania, zamierzony cel gospodarczy i sposoby jego osiągnięcia, zakres działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności oraz Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, rodzaj i wielkość wkładów własnych, udział w zyskach i stratach, sposób podejmowania decyzji, ustalenie roku obrotowego.

Korzystne jest to, że w żaden sposób nie są określone minimalne wysokości wkładów własnych, czyli kapitał założycielski. Wkładem może gotówka, praca na rzecz spółki, wyjątkowe umiejętności, usługa, prawo do ruchomości bądź nieruchomości. Jeżeli wkładem jest nieruchomość, umowa między wspólnikami musi mieć postać aktu notarialnego.

Im więcej informacji, zastrzeżeń itp. znajdzie się w umowie, tym większa szansa na uniknięcie w przyszłości sytuacji spornych. Dlatego przy jej sporządzaniu warto zasięgnąć porady w biurze rachunkowym specjalizującym się w obsłudze spółek osobowych (np. tu: biuro rachunkowe Opole).

Z chwilą zawarcia umowy powstaje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych ciążący na każdym założycielu. Należy go dopełnić do14 dni od dnia podpisania umowy. Podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wniesionych do spółki, a stawka wynosi 0,5%. Poza wniesieniem opłaty podatkowej trzeba jeszcze w urzędzie skarbowym złożyć deklarację PCC-3 lub PCC-3A .

Po podpisaniu umowy spółkę należy zarejestrować w stosownym urzędzie gminy lub miasta na formularzu CEIDG-1. Obowiązek ten ciąży na każdym ze wspólników. Wpis do ewidencji musi być dokonany przed podjęciem działalności w ramach spółki.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »