Dom » Budownictwo

Jak zaprojektować dom pod MOREVIEW?

Jak zaprojektować dom pod MOREVIEW?
Zobacz więcej zdjęć »
Wąskoprofilowe i wielkogabarytowe konstrukcje przesuwne typu MOREVIEW od Yawal S.A. to niewątpliwy przebój rynkowy ostatnich miesięcy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


 Wiele osób budujących lub planujących budowę zastanawia się czy w jego wymarzonym domu można z powodzeniem zamontować takie efektowne i modne rozwiązanie. W niniejszym artykule postanowiłem pomóc rozstrzygnąć tę kwestię. Tezy zawarte w artykule pomogą osobom, które już budują swój wymarzony dom, ale jeszcze lepiej, jeśli zapoznają się z nim osoby, które dopiero planują budowę domu.

  •     • TRANSPARENTNOŚĆ – to podstawowa cecha, którą oferuje MOREVIEW. Klienci oczekują jak największej przezierności konstrukcji, niezakłóconego niczym kontaktu z naturą zza szyby. Konstrukcje MOREVIEW to transparentność na poziomie do 98%. Praktycznie wszystkie elementy aluminiowe konstrukcji są niewidoczne.  Największe wrażenie zrobią konstrukcje MOREVIEW zamontowane od podłogi do sufitu – tak aby cała ściana zapewniała dostęp do wnętrza domu zdrowego światła słonecznego.

Moreview – zabudowa od podłogi do sufitu (fot. własność Ciechanowski s.c.)


  •     • CIEPŁY MONTAŻ – idea tzw. „ciepłego” montażu polega na zamontowaniu stolarki aluminiowej w warstwie ocieplenia budynku. Każde „skrzywienie” izoterm wynikające np. z cofnięcia stolarki do środka budynku, to potencjalne miejsca strat energii. Konstrukcje MOREVIEW również podlegają tym zasadom montażowym, jednak, jeśli chcemy je prawidłowo zamontować w warstwie ocieplenia, to już na etapie wylewania fundamentów powinniśmy zadbać o to, żeby w miejscu planowanego montażu konstrukcji MOREVIEW fundament był odpowiednio wysunięty, tak aby mógł stanowić stabilną i trwałą bazę dla posadowienia czasami bardzo ciężkich konstrukcji.

  •     • 100% ZABUDOWY BEZPROGOWEJ – dążenie do likwidacji wystających progów to jeden z tzw. „mega trendów” obowiązujących w nowoczesnym budownictwie. Dotyczy on także konstrukcji MOREVIEW. W systemie tym zabudowę progu można rozwiązać na dwa sposoby:

- pierwszy sposób standardowy – to całkowicie zatopiona futryna na poziomie progu, bez żadnych elementów wystających. Po otwarciu skrzydła drzwi przesuwnych widzimy wnętrze futryny z rolkami odpowiedzialnymi za prawidłowe przesuwanie się ciężkich skrzydeł, zagłębione jedynie o 17 mm w stosunku do płaszczyzny podłogi.

- drugie sposób to futryna szczelinowa (MOREVIEW KLASA S) – ultranowoczesne rozwiązanie dla koneserów pozwalające na niemal całkowite zatarcie granicy między wnętrzem z zewnętrzem. Wszystkie elementy konstrukcyjne ukryte są pod podłogą. Użytkownik widzi tylko jedną lub dwie wąskie „szczeliny”. Rozwiązanie to umożliwia praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji podłogi na styku wnętrza domu i zewnętrznego otoczenia, np. tarasu.


MOREVIEW KLASA S - szczelinowa zabudowa progu



MOREVIEW KLASA S – przekrój przez konstrukcję na poziomie progu

Prawidłowy montaż konstrukcji MOREVIEW na poziomie posadzki to punkt wyjścia to prawidłowej eksploatacji konstrukcji przesuwnych. Zasada działania systemu MOREVIEW, czyli rolki jezdne rozmieszczone po całej długości futryny, wymaga perfekcyjnego montażu konstrukcji na poziomie posadzki. Wszelkie niedokładności, krzywizny itp. będą odbijać się na jakości przesuwu ciężkich skrzydeł.

Futryna dolna nie powinna być montowana bezpośrednio do posadzki lub fundamentu. Pod futryną powinna być zamontowana tzw. podwalina. Element ten może być zbudowany na różne sposoby. W ofercie YAWALU znajdziecie Państwo podwaliny aluminiowe (komorowe profile aluminiowe rozdzielone paskami poliamidu likwidującego tzw. „mostki termiczne” konstrukcji. Podobną rolę mogą odgrywać podwaliny tworzywowe wykonywane z materiałów łączących cechy doskonałej izolacyjności termicznej z wytrzymałością i stabilnością.

  • TERMIKA – poziom izolacyjności termicznej konstrukcji MOREVIEW może osiągać doskonałe wartości, zastrzeżone dla konstrukcji pasywnych (Uw<0,8W/m2K). Nowoczesne budownictwo stawia na zabudowę „open space”. W praktyce, pamiętając o występujących różnicach temperatur i wilgotności może się to przełożyć na zaparowanie olbrzymich przeszkleń MOREVIEW – zwłaszcza w okresie zimowym. Doskonałym sposobem wyeliminowania tego problemu jest zastosowanie tzw. kanałów nadmuchowych, przebiegających wzdłuż przeszkleń. Ciepłe powietrze wydobywające się z dobrze zaprojektowanych kanałów osusza szyby i zapobiega ich parowaniu.


Kanał nadmuchowy – sposób na zaparowane szyby (zdjęcie własność YAWAL)

  •     ŁATWA OBSŁUGA I AUTOMATYZACJA – Katalog techniczny MOREVIEW zawiera informację, że ręczne przesuwanie skrzydeł może odbywać się do ciężaru skrzydła 400kg i tej wartości powinniśmy się trzymać. Jeśli ciężar skrzydła jest większy należy zastanowić się nad automatyzacją otwierania i zamykania drzwi przesuwnych. System MOREVIEW oferuje dwa niezależne rozwiązania.

- pierwsze rozwiązanie to całkowicie niewidoczny automat. Wszystkie elementy konstrukcyjne i elektroniczne zostały ukryte w górnej futrynie drzwi przesuwnych. Tam też umieszczony jest pasek zębaty umożliwiający przesuwanie się skrzydeł. Maksymalny ciężar skrzydła przesuwnego może sięgać nawet 1200kg.

- drugie rozwiązanie to tzw. automat nawierzchniowy. Puszka automatu jest dokręcona od wewnętrznej strony drzwi przesuwnych. Po odpowiednim zabudowaniu automatu widoczna pozostaje tylko tzw. klapa rewizyjna – listwa, która po zdemontowaniu zapewni nam możliwość wykonywania wszelkich prac serwisowych. W tym wariancie maksymalny ciężar skrzydła przesuwnego to 700kg.

Oba omówione rozwiązania mają pełną możliwość połączenia z instalacją tzw. „inteligentnego” domu. Możliwe są w zasadzie wszystkie dostępne na rynku sposoby otwierania i zamykania skrzydeł: od czytników linii papilarnych, przez różnego typu piloty i panele dotykowe aż po sterowanie z poziomu smartfona. W showroomie firmy YAWAL mieszczącym się w Dąbrowie Górniczej dodatkowo można zobaczyć i sprawdzić w działaniu MOREVIEW zintegrowane z tzw. asystentem głosowym. Otwieranie i zamykanie skrzydeł odbywają się na podstawie odpowiednich komend.


Sterowanie Moreview z poziomu smartfona to standard (zdjęcie własność YAWAL S.A.)


Zwracając uwagę na powyżej wymienione aspekty dotyczące budowy, wyposażenia, a nade wszystko montażu konstrukcji, możliwe jest unikniecie błędów i na koniec uzyskanie pełni zadowolenia z wymarzonego domu.


Yawal
press box


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »