Firma » Finanse

Jak zwiększyć naszą zdolność kredytową

Jak zwiększyć naszą zdolność kredytową
Zobacz więcej zdjęć »
Chcemy dostać kredyt na wymarzony samochód, mieszkanie. Nie jesteśmy jednak pewni czy bank uzna, że mamy wystarczającą zdolność kredytową. Warto więc zawczasu ją sobie podnieść, by zwiększyć swoje szanse. Jak to zrobić? Przeczytacie o tym w tym artykule.

Rozpatrując nasz wniosek o kredyt banki najczęściej sprawdzają naszą zdolność kredytową wedle własnych danych i wedle informacji zawartych w Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie na tych informacjach powinniśmy skupić się, jeśli chcemy poprawić swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

1.       Historia w BIK

BIK zbiera dane o nas i naszych zobowiązaniach. Znajdują się w nim wszystkie nasze dokumenty dotyczące kredytów i zobowiązań. Jeśli mamy jakieś niespłacone raty, opóźnienia z płatnością rachunków możemy pożegnać się z kredytem. Warto więc przed ubieganiem się o nowe zobowiązanie postarać się spłacić wszelkie wcześniejsze. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy jakieś problemy ze spłatą, warto zaciągnąć tani kredyt tylko po to by go planowo spłacić. Takie terminowe wywiązanie się z zobowiązania zwiększy naszą pozycję w rankingu a tym samym szansę na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

2.       Pozbądź się zbędnego balastu

Masz karty kredytowe, kredyt odnawialny? Zrezygnuje z niego, nawet jeśli z nich nie korzystasz lub spłacasz je w terminie. Zarówna karta kredytowa, jak i kredyt odnawialny obniżają naszą zdolność kredytową.

 

3.       Uważaj na to z kim mieszkasz

Na pozytywną decyzję o trzymaniu kredytu bardzo mocno wpływają koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Każdy członek takiego gospodarstwa jest liczony jako dodatkowy koszt. Jeśli wiec tylko my utrzymujemy gospodarstwo im więcej osób tym gorzej dla nas.

 

4.       Stan cywilny
Małżeństwa liczone są jako jedno gospodarstwo domowe. Oznacza to że np. para żyjąca w konkubinacie „kosztuje” 2000zł, ale już jako małżeństwo koszt wynosi już tylko 1200zł. Nie zachęcamy tutaj do zawierania związków małżeńskich ze względu na kredyt, lecz w przypadku małżeństw i kredytów hipotecznych taki stan cywilny jest dużo chętniej akceptowany.

 

5.       W dwójkę raźniej
Biorąc kredyt na większą sumę warto poszukać kogoś kto za nas poręczy, stanie się współkredytobiorcą/ żyrantem. Dzięki temu dochody podwajają się. Dla banku później jest już bez znaczenia kto spłaca kredyt (o ile spłacany jest terminowo). Ważne jednak by przy wyborze pamiętać o tym by ta druga osoba też miała dobrą historię kredytową i udokumentowaną wysoką zdolność spłaty.

 

6.       Konsolidacja kredytów
Jeśli biorąc kredyt nadal spłacamy stare zobowiązania warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Dzięki temu zamiast kilku kredytów otrzymamy jeden z mniejszą ratą. Fakt, że będziemy spłacać go dłużej, ale dla banku nasza miesięczna wypłacalność (dzięki jednej niższej racie) się zwiększy.

 

7.       Typ rat a zdolność kredytowa
Przyjemnie jest płacić coraz mniej, jednak zdolność kredytowa wyliczana jest przeważnie na podstawie pierwszej raty. Oznacza to, że kredyty z ratami stałymi są bardziej dostępne (z racji wysokości rat), niż te z ratą zmienną. Potrzebujemy więc do nich mniejszej zdolności kredytowej.

 

8.       Dobre miejsce pracy to podstawa
Nie tylko pod względem wynagrodzenia. Dla banków równie ważne jest samo miejsce pracy. Jeśli pracujemy w sferze budżetowej i jesteśmy opłacani z podatków mamy większą szansę na otrzymanie kredytu. Wszystko dlatego, że istnieje mniejsze ryzyko utraty pracy. Preferowane są też zawody zaufania publicznego, takie jak lekarz czy nauczyciel.

 

9.       Zobacz co jeszcze oferuje Ci bank
Czasem lepiej zgodzić się na więcej by dostać coś taniej. W sytuacji kredytu oznacza to, że jeśli wykupimy w banku dodatkowe ubezpieczenie na życie lub założymy konto, rata naszego kredytu może zastać obniżona. Obniżona rata to zaś wzrost naszej zdolności kredytowej.

 

10.   Dobierz odpowiedni okres spłaty
Kwota kredytu rozdzielana jest na raty. Jeśli wybierzemy okres z dłuższą ich ilością raty staną się niższe, a co za tym idzie wzrośnie nasza zdolność kredytowa. Minusem tego jest jednak to, że sumując zapłacimy za kredyt więcej niż gdybyśmy go brali na mniejszą liczbę rat.


Materiały do artykułu dostarczyła agencja ubezpieczeniowa Gliwice, Multi Financial. Dzięki za pomoc



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Gregorg88

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »