Gospodarka » Przemysł

Japonia – wpływ kataklizmu na sytuację polskich przedsiębiorstw

W związku z nadzwyczajną sytuacją w Japonii wynikającą z kataklizmu spowodowanego trzęsieniem ziemi i falami tsunami przedstawiamy komentarz Tomasza Starusa, Głównego Analityka i Dyrektora Biura Oceny Ryzyka w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Tło – polsko-japońska współpraca gospodarcza

 

Japonia nie jest wiodącym partnerem gospodarczym Polski w Azji – większy obrót realizujemy nie tylko z Chinami, ale także z Koreą. Tym niemniej wspólna wymiana handlowa po spadku w 2009 roku powróciła do trendu wzrostowego: w 2010 roku wyniosła ona 2,8 mld dolarów. Rósł zarówno polski eksport, jak i czterokrotnie większy od niego import z Japonii.

 

Dwustronna współpraca rosła, głównie za sprawą inwestycji japońskich

 

Znaczna część importu z Japonii do Polski, ale także eksportu, związana jest z działalnością oddziałów japońskich przedsiębiorstw w Polsce. W obydwu kierunkach dominują wysoko przetworzone artykuły przemysłowe – w zmiennej konfiguracji te same grupy produktów: wyroby motoryzacyjne, maszyny i urządzenia mechaniczne, chemia, optyka, maszyny i urządzenia elektryczne. W Polsce działa 268 przedsiębiorstw z kapitałem japońskim (na koniec 2010 r., dane za JETRO), które zainwestowały łącznie ponad 1 mld dolarów.

 

W najbliższej perspektywie: brak istotnych zagrożeń dla ciągłości produkcji dzięki zapasom oraz łańcuchowi dostawców na miejscu

 

Analitycy Euler Hermes nie spodziewają się, aby ostatnie tragiczne wydarzenia w Japonii wpłynęły na działalność przedsiębiorstw w Polsce. Przede wszystkim – jak słyszymy, największa skala zniszczeń ominęła główne obszary przemysłowe Japonii. Po drugie – z powodu dużej odległości, firmy sprowadzające komponenty z Japonii w większości przypadków nie zaopatrują się „just on time”, ale mają znaczne ich zapasy (co umożliwi podjęcie niezbędnych działań dostosowawczych w przypadku np. przejściowych problemów z logistyką). W ogóle zaś odstępują od sprowadzania komponentów w przypadku równoczesnego przeniesienia także ich produkcji do Europy, w tym do Polski (tak jest m.in. w przypadku fabryk paneli LCD i telewizorów).

 

W dłuższej perspektywie – możliwe, ale niekonieczne zmniejszenie tempa napływu japońskich inwestycji do Polski

 

Po okresie inwestycji w naszym kraju w sektor wyrobów elektronicznych czy motoryzacyjnych, japońscy przedsiębiorcy zwrócili się ku sektorom rolno-spożywczym, energetycznym (w tym en. jądrowa), chemicznym i finansowym. Z powodu spodziewanych dużych nakładów na odbudowę infrastruktury w Japonii możliwe jest zmniejszenie tempa napływu inwestycji m.in. w energetyce. Z drugiej strony – znaczna część inwestycji (np. Toyota) dokonywana jest przez europejskie oddziały japońskich firm, wypracowujących zyski w Europie i tu je reinwestujące. W opinii analityków Euler Hermes z tego powodu opóźnienie planowanych inwestycji powinno być minimalne.

 

 

**************

 

Kontakt dla mediów:

 

Artur Niewrzędowski

TALKING HEADS PR

tel. 0509-433-874

e-mail: artur.niewrzedowski@thpr.pl

 

Euler Hermes jest liderem na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz jednym z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. Euler Hermes zatrudnia ponad
6 000 pracowników w 50 krajach. Oferuje kompleksowe usługi w zakresie zarządzania należnościami. Skonsolidowany obrót grupy Euler Hermes w 2010 roku wyniósł 2,15 miliarda euro. Euler Hermes rozwinął międzynarodową sieć nadzoru, która umożliwia analizę stabilności finansowej 40 milionów przedsiębiorstw. Grupa obejmuje swoimi gwarancjami transakcje handlowe na całym świecie na kwotę 633 mld euro.

***

Euler Hermes, członek gupy Allianz, jest notowany na giełdzie Euronext w Paryżu. Agencja Standard & Poor’s przyznała grupie oraz należącym do niej spółkom zależnym rating AA-.

***

W Polsce grupa Euler Hermes jest obecna od 1999 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes SA oferuje ubezpieczenia należności handlowych oraz gwarancje ubezpieczeniowe. Jednocześnie druga spółka działająca na polskim rynku - Euler Hermes Collections Sp. z o.o. oferuje windykację należności, raporty handlowe, ocenę ryzyka oraz program analiz branżowych. Obsługę klientów zapewnia Euler Hermes Services Sp. z o.o. Usługi doradztwa prawnego świadczy Euler Hermes, Mierzejewska - Kancelaria Prawna Sp. k.

*****

 Niektóre ze stwierdzeń zawartych w niniejszym materiale mogą wyrażać oczekiwania dotyczące przyszłości i inne prognozy oparte na aktualnych poglądach i założeniach kierownictwa i obciążone są znanym i nieznanym ryzykiem oraz niepewnością, które mogę spowodować, że faktyczne wyniki bądź wydarzenia będą się istotnie różnić od przedstawionych lub implikowanych w takich stwierdzeniach. Poza stwierdzeniami stanowiącymi prognozy z racji kontekstu przewidywania na przyszłość można rozpoznać po użyciu słów takich jak „może”, „będzie”, „powinno”, „oczekuje się”, „planuje się”, „zamierza się”, „przewiduje się”, „uważa się”, „szacuje się”, „potencjalny” lub „w dalszym ciągu” i podobnych wyrażeń. Faktyczne wyniki bądź wydarzenia mogą się istotnie różnić od przedstawionych w takich stwierdzeniach za sprawą m.in. (i) ogólnych uwarunkowań ekonomicznych, w tym w szczególności uwarunkowań ekonomicznych w zakresie podstawowej działalności lub na podstawowych rynkach Grupy Euler Hermes, (ii) kształtowania się rynków finansowych, w tym rynków wschodzących, a także zmienności rynków, ich płynności i zdarzeń kredytowych, (iii) częstotliwości i wielkości szkód ubezpieczeniowych, w tym szkód wynikających z katastrof naturalnych oraz rozwoju wydatków szkodowych, (iv) wskaźników utrzymania polis, (v) zakresu niespłacenia kredytów, (vi) poziomów stóp procentowych, (vii) poziomów kursów walutowych, w tym kursu wymiany euro do dolara amerykańskiego, (viii) zmian konkurencyjności, (ix) zmian w przepisach prawnych i regulacjach, w tym konwergencji monetarnej i Europejskiej Unii Monetarnej, (x) zmiany w polityce banków centralnych i/lub rządów innych krajów, (xi) wpływu przejęcia spółek, w tym związanych z tym kwestii integracji, (xii) reorganizacji i (xiii) ogólnych czynników konkurencyjności, w każdym przypadku na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i/lub globalnym. Prawdopodobieństwo wystąpienia bądź natężenia wielu z tych czynników może okazać się większe w wyniku działań terrorystycznych i ich konsekwencji.

Grupa nie jest zobowiązana do uaktualniania żadnych odnoszących się do przyszłości stwierdzeń.

 
 
 
 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

an@thpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »