Gospodarka » Przemysł
Jaśniejsze szkło i szerszy wachlarz produktów – ruszyła produkcja w hucie szkła Pilkington Polska w
Zobacz więcej zdjęć » |
Japoński koncern NSG Group, producent szkła dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego, zakończył remont pieca szklarskiego w hucie szkła w Sandomierzu. Była to jedna z najważniejszych inwestycji strategicznych w zakładzie Pilkington Polska, a jej wartość wyniosła 120 milionów złotych. Modernizacji poddano pracujący nieprzerwanie od 1995 roku piec szklarski, a także linię do produkcji szkła płaskiego metodą float, która została całkowicie zmodernizowana i wyposażona w najnowocześniejsze technologie. Wznowienie produkcji nastąpiło 20 sierpnia 2015 r.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeprowadzone działania zwiększają możliwości produkcyjne sandomierskiego zakładu, pozwalając na osiągnięcie najwyższej jakości szkła płaskiego. Teraz szkło float marki Pilkington będzie jaśniejsze, o wyższej przepuszczalności światła i bardziej neutralne niż to produkowane dotychczas. Po remoncie na tej samej linii będzie wytwarzane również szkło ultracienkie oraz szkło barwione w masie. Wysokiej jakości produkty przeznaczone są do produkcji szyb samochodowych, na potrzeby rynku architektonicznego, do zastosowań w meblarstwie i w sprzęcie AGD.
„Podstawowym celem modernizacji było zwiększenie możliwości produkcyjnych pieca, po jego uprzedniej dwudziestoletniej pracy bez przerwy technologicznej” – mówi Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny Pilkington Polska. „Zastosowaliśmy najlepsze materiały do budowy pieca i wykorzystaliśmy najnowsze technologie, które umożliwią poszerzenie asortymentu produktów w przyszłości. Wprowadzone rozwiązania pozwolą na dostosowanie naszych wyrobów do rosnących oczekiwań rynku w najbliższych dwudziestu latach”.
Realizowany od maja „zimny” remont polegał na zatrzymaniu procesu produkcji szkła, a następnie na pełnej rekonstrukcji jego najważniejszych elementów. Odbudowę przeprowadzono przy wykorzystaniu najnowszych komponentów i rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. Modernizacja objęła także wszystkie odcinki linii produkcyjnej float: suszarnię, zestawiarnię, ciągi transportowe oraz linie do odprężania i rozkroju szkła. Wprowadzono rozwiązania redukujące energochłonność procesu produkcji szkła oraz zastosowano nowoczesne technologie informatyczne z zakresu sterowania i analizy danych. Istotnym elementem były usprawnienia mające na celu podniesienie bezpieczeństwa pracy i obsługi linii produkcyjnej. Zminimalizowano bezpośredni kontakt człowieka z maszynami poprzez zastosowanie zdalnego monitoringu i kontroli procesu.
„Remont został przeprowadzony bezpiecznie, bez awarii, zgodnie z planem. W działania modernizacyjne zaangażowanych było kilkadziesiąt firm zewnętrznych o wąskich profilach specjalizacji. Oprócz pracowników zakładu, w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 600 wykwalifikowanych specjalistów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Belgii, Francji, Czech i USA” – dodaje Jerzy Baran. Pilkington Polska jest pierwszym w Polsce wytwórcą szkła płaskiego, którego produkcja ruszyła w Sandomierzu w czerwcu 1995 roku. Metoda float jest najnowocześniejszą dostępną technologią na świecie, opatentowaną przez firmę Pilkington, pozwalającą na wytwarzanie szkła płaskiego o wysokiej jakości, z szerokimi możliwościami dalszej obróbki – laminowania czy hartowania. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele reorganizacji, dzięki którym spółka Pilkington Polska stała się jednym z najprężniej działających producentów szkła w Polsce, o znaczącym udziale w rynku na poziomie ok. 20%. Dodatkowo spółka zaopatruje w swoje wyroby rynki: Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy, Węgier, Czech, Szwecji i Finlandii.
Komentarze (0)