Firma » Finanse

Jest lepiej, lecz nie wszędzie

Jest lepiej, lecz nie wszędzie
Zobacz więcej zdjęć »
Jak poinformowała firma analityczna Markit Economics, ogólny indeks aktywności gospodarczej PMI (Purchasing Managers' Index) dla Eurolandu, odzwierciedlający sytuację w sektorze wytwórczym i usługowym, osiągnął w marcu wartość 55,5 pkt. co oznacza wzrost o 1,8 pkt. w porównaniu do ubiegłego miesiąca

Jest to najwyższa wartość tego wskaźnika od 31 miesięcy. Należy dodać, że średnia miesięczna dynamika wzrostu PMI była w tym kwartale najwyższa od trzeciego kwartału 2007 roku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zagregowany wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego Eurolandu wyniósł w marcu 56,3 pkt., dla porównania w lutym stanowił 54,2 pkt. Jest to już trzynasty miesiąc wzrostu. Drugi wskaźnik dla tego sektora, odzwierciedlający wzrost produkcji osiągnął już wartość 59,7 pkt., najwyższą od 45 miesięcy. Po dwóch słabszych miesiącach poprawiła się również aktywność w usługach, o czym świadczy wzrost odpowiadającego mu wskaźnika PMI - z 51,8 pkt. za luty do 53,7 pkt. w marcu.

W marcu aktywność gospodarcza wzrastała dynamicznie zarówno w sektorze wytwórczym, jak również usługowym. W tym pierwszym osiągnięto najwyższe tempo od czerwca 2006 roku, natomiast w drugim - od listopada 2007 roku. Najszybciej od sierpnia 2007 roku przyrastały zamówienia krajowe, natomiast w zakresie zamówień eksportowych tak wysoką dynamikę odnotowano po raz ostatni w kwietniu 2006 roku - w tym przypadku wskaźnikowi pomogło słabnące euro. W sektorze usług tak silnego wzrostu nie było od października 2007 roku.

W marcu dalej spadał wskaźnik PMI dotyczący zatrudnienia, jednak najwolniej od sierpnia 2008 roku. Oznacza to, że słabnie dynamika wzrostu bezrobocia.
Podane wyżej wyniki są uśrednione dla całej Strefy Euro. Jednak pomiędzy poszczególnymi krajami są znaczące różnice, np. dla niemieckiego sektora wytwórczego wskaźnik PMI wyniósł 59,6 pkt. a dla francuskiego 56,3 pkt. Na drugim biegunie znajdują się kraje z dużymi problemami, określane mianem PIIGS. Jak widać sytuacja gospodarcza w Strefie Euro poprawia się, jednak nie wszędzie.


Jan Mazurek

Główny Analityk



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »