Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Kamica układu moczowego
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Kamica układu moczowego, to stan chorobowy w przebiegu, którego dochodzi do tworzenia się w nerce lub innej części dróg moczowych, złogów zwanych potocznie kamieniami. Kamica nerkowa to bardzo bolesna przypadłość, szczególnie, kiedy kamień nerkowy zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu, prowadząc do ataku kolki nerkowej. Jeżeli kamień utknie w moczowodzie i zablokuje go, w nerce dochodzi do zastoju moczu. Dlatego nieleczona kamica nerkowa może niestety prowadzić do rozwoju przewlekłych i poważnych chorób układu moczowego.
Istnieje kilka teorii powstawania kamicy układu moczowego. Kamienie najczęściej tworzą się z substancji chemicznych stanowiących prawidłowy bądź patologiczny składnik moczu. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zapadalności na to schorzenie. O częstości występowania kamicy nerkowej decydują między innymi warunki środowiskowe, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, epidemia otyłości, niedostateczna ilość spożywanych płynów, przyjmowanie niektórych leków (np. topiramat stosowany w leczeniu padaczki) lub preparatów wielowitaminowych.
Według danych z londyńskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Kamicy Układu Moczowego obniża się zdecydowanie wiek chorych, u których stwierdza się po raz pierwszy złóg. Niekiedy już u niemowląt rozpoznaje się kamicę nerkową. Do niedawna kamicę układu moczowego rozpoznawano dużo częściej u mężczyzn niż u kobiet, jednak obecnie uważa się, że te proporcje zostały już wyrównane.
W zależności od rodzaju składu chemicznego tworzącego złóg (kamień) wyróżnia się kilka typów kamicy:
- szczawianowo-wapniową – 70-80% przypadków,
- z kwasu moczowego – do 15% przypadków,
- z fosforanu amonowo-magnezowego (struwit) – do 7% przypadków,
- z apatytu węglanowego – do 6% przypadków,
- cysty nowe, ksantynowe – zaledwie około 1 % przypadków.
Objawy kamicy układu moczowego
Początkom kamicy układu moczowego nie towarzyszą zwykle żadne objawy. Dopiero wtedy, gdy w nerkach lub przewodach moczowych zgromadzi się piasek, pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Kiedy kamień nerkowy zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu, ból staje się trudny do zniesienia, promieniuje w dół brzucha i krocza. To typowy atak kolki nerkowej. Jeżeli kamień utknie w moczowodzie i zablokuje go, w nerce dochodzi do zastoju moczu.
Najczęściej obserwowanymi i zgłaszanymi objawami u chorych z kamicą nerkową są:
- ból o typie kolki (silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do pachwiny),
- krwiomocz czy krwinkomocz.
Niekiedy występują również nudności lub wymioty. Kamicy układu moczowego może także towarzyszyć infekcja dróg moczowych. Wówczas do objawów dołączają się jeszcze: pieczenie przy mikcji oraz stany podgorączkowe.
Diagnostyka kamicy układu moczowego
Diagnostyka kamicy nerkowej oparta jest na badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Do badań laboratoryjnych należy zaliczyć:
- badanie ogólne moczu,
- posiew moczu,
- badania biochemiczne krwi.
- Bardzo istotne jest oznaczenie w dobowej zbiórce moczu tzw. wskaźników krystalurii, które pozwalają na określenie z dużym prawdopodobieństwem rodzaju zaburzeń chemicznych sprzyjającym tworzeniu kamienia.
Badania obrazowe to przede wszystkim USG układu moczowego, które stanowi podstawę do rozpoznania kamicy czy nefrokalcynozy. Inne badania wykorzystywane w diagnostyce kamicy to: zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, urografia czy bezkontrastowa spiralna tomografia komputerowa.
Leczenie kamicy układu moczowego
Leczenie kamicy nerkowej możemy podzielić na zachowawcze oraz urologiczne (zabiegowe). Leczenie zachowawcze oparte jest na:
- stosowaniu odpowiedniej diety polegającej na ograniczeniu składników, które stanowią potencjalny materiał chemiczny do tworzenia się złogów,
- stosowaniu odpowiedniej podaży dobowej płynów,
- farmakoterapii.
Leczenie zabiegowe (urologiczne) znajduje natomiast zastosowanie przy usuwaniu dużych złogów, będących niekiedy odlewem miedniczki nerkowej bądź utrudniających spływ moczu z nerki.
Zmiany w diecie
Kamica układu moczowego jest schorzeniem wyraźnie uzależnionym od codziennej diety. Statystycznie nawet w 40% przypadków kamica nerkowa jest schorzeniem nawrotowym. Bez zmian w trybie odżywiania choroba będzie niestety powracała.
Kamica szczawianowo-wapniowa spowodowana jest między innymi nadmiernym spożyciem szczawianów lub ich nasilonym wchłanianiem w przewodzie pokarmowym. W tym typie kamicy nerkowej wskazane jest, więc ograniczenie w diecie produktów bogatych w szczawiany, takich jak: kapusta włoska, kakao, herbata, czy Coca-Cola i podobne napoje.
Kamica moczanowa najczęściej spowodowana jest spożywaniem produktów bogato purynowych. Wskazane jest, więc ograniczenie w diecie podaży puryn, czyli wywarów mięsnych, tłustych ryb czy podrobów.
W każdym przypadku kamicy nerkowej i zapobieganiu jej nawrotom zawsze wskazana jest obfita podaż płynów. Najlepsze są w tym przypadku starannie dobrane wody źródlane, których w Polsce mamy akurat pod dostatkiem.
Badania
Aby podczas wizyty lekarz nefrolog lub lekarz urolog mógł dokonać prawidłowej diagnozy i zaordynować odpowiednie leczenie, potrzebne są przynajmniej:
- wyniki badania ogólnego moczu,
- wyniki badania dobowej zbiórki moczu.
Potrzebne będzie również wykonanie badania USG układu moczowego.
Z leczeniem kamicy ukladu moczowego na pewno nie można zwlekać i należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Choroba bywa bowiem zwykle bardzo bolesna, a nieleczona może prowadzić do jeszcze poważniejszych i przewlekłych chorób układu moczowego.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Komentarze (0)