Rozrywka » Hobby
Korzystasz z broni palnej? Zachowaj bezpieczeństwo!
Jak zminimalizować ryzyko?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Osoba korzystająca z broni palnej musi postępować w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i otoczenia. W sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych warto wyobrazić sobie ewentualne negatywne konsekwencje – pozwoli to na trafne podjęcie decyzji odnośnie dalszego działania. Ponadto, każdą broń traktujmy jak załadowaną, do czasu gdy nie upewnimy się, że tak nie jest. Z tego względu konieczne jest dokonanie przeglądu broni przed jej wykorzystaniem. Jak się do tego zabrać?
– Wystarczy szereg prostych czynności, aby sprawdzić, czy broń jest naładowana: kierujemy ją lufą w bezpieczne miejsce, nie trzymając palca na spuście, tylko na szkielecie broni. Następnie wyjmujemy magazynek i odciągając zamek do tyłu sprawdzamy, czy komora nabojowa jest pusta. Potem spuszczamy zamek i oddajemy strzał kontrolny – na sucho, w miejsce bezpieczne. Jeżeli bierzemy udział w zajęciach na strzelnicy, obowiązuje nas ściśle określony regulamin. Musimy też przestrzegać poleceń wydawanych przez prowadzącego zajęcia – mówi Jerzy Kukliński, instruktor strzelectwa z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego APEIRON w Krakowie, prowadzącej szkolenia z zakresu posługiwania się bronią palną oraz działań antyterrorystycznych.
Umieszczanie palca na języku spustowym wydaje się być czynnością odruchową. Jest to jednak bardzo ryzykowne. Trzymamy broń w taki sposób jedynie w przypadku, gdy chcemy oddać strzał do rozpoznanego celu. W każdej innej sytuacji, jak wymiana magazynka, zmiana postawy strzeleckiej czy chowanie broni do kabury należy zdjąć palec z języka spustowego.
Zachowanie bezpieczeństwa jest również bezpośrednio związane z jakością amunicji. Musi ona zostać każdorazowo poddana uważnej kontroli. Należy wystrzegać się używania nabojów pogiętych, brudnych, skorodowanych, a przede wszystkim niezgodnych z typem używanej broni. W przypadku uszkodzenia broni, koniecznie trzeba oddać ją do zakładu rusznikarskiego. Nie należy dokonywać napraw i przeróbek we własnym zakresie – te czynności zostawmy profesjonalistom.
Zasady bezpiecznego posługiwania się bronią są nadrzędnym celem coraz popularniejszych obecnie szkoleń z zakresu działań antyterrorystycznych. W obliczu narastających zagrożeń, każdy z nas może stać się obiektem niespodziewanego ataku. Z tego powodu umiejętność świadomego posługiwania się bronią staje się coraz cenniejsza – dodaje Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego APEIRON.
Przyczyny wypadków z bronią mogą być różne, jednak zazwyczaj dochodzi do nich z powodu lekkomyślności użytkowników i lekceważenia zasad bezpieczeństwa:
– Najczęstszą przyczyną wypadków z bronią jest, moim zdaniem, rutyna. Podstawowe zasady bezpieczeństwa są łamane i z tego powodu dochodzi do postrzelenia i zranienia osoby obsługującej broń lub innej osoby, albo nawet śmierci w wyniku postrzelenia – twierdzi Jerzy Kukliński.
Przyswojenie reguł bezpieczeństwa w teorii to nie wszystko – najważniejsze jest wykorzystanie wiedzy w praktyce. Zasady te powinny być instynktownym odruchem. Oddanie niekontrolowanego strzału może pozbawić kogoś zdrowia lub życia. Pamiętajmy też, że bez względu na to, czy broń jest załadowana, czy też nie – nigdy nie wolno pozostawiać jej bez nadzoru.
Iwona Suwara
Komentarze (0)