Dom » Nieruchomość

Krok po kroku z deweloperem… O czym pamiętać zanim kupimy mieszkanie?

Dla wielu kupno mieszkania to czynność, którą przeprowadza się raz w życiu. Tym bardziej istotna jest podstawowa wiedza na temat działań, które są niezbędne przy tego typu transakcjach, zarówno pod względem prawnym jak i praktycznym.

Rynek pierwotny, a tym samym kontakt z firmą deweloperską rządzi się swoimi prawami – dosłownie i w przenośni  Zanim przystąpimy do transakcji warto wiedzieć, jakie informacje deweloper powinien nam przekazać, a o co samemu można dopytać w trakcie negocjacji – radzi Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Historia ma znaczenie

Już na początku istotne jest sprawdzenie wiarygodności inwestora, z którym podejmujemy rozmowy. Może być to zarówno firma deweloperska, spółdzielnia mieszkaniowa czy osoba prywatna prowadząca inwestycję budowlaną. Wnikliwy audyt i informacja nt. kondycji finansowej takiego podmiotu może zaoszczędzić nam w przyszłości wielu nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego tak ważna jest kwestia wypłacalności firmy deweloperskiej i gwarancji, którymi jest ona objęta na wypadek upadłości. Jeśli wybrany przez nas deweloper jest spółką giełdową, zobowiązany jest do publikowania cyklicznych raportów na temat kondycji finansowej firmy. Są one ogólnodostępne na stronie internetowej dewelopera

Warto zapoznać się także z historią inwestycji danej firmy. Wystarczy zwrócić się o przedstawienie poprzednio zrealizowanych projektów, tak aby poznać standard, w jakim zostały one wykonane – podpowiada Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A., firmy z ponad 20 – letnim doświadczeniem na rynku. Z kolei poprzez fora internetowe możemy sprawdzić opinie osób zamieszkujących na osiedlach już wybudowanych przez danego inwestora. Wówczas mamy okazję trafić na cenne informacje, które można będzie doprecyzować podczas bezpośredniego kontaktu z deweloperem.

Pamiętajmy o formalnościach

Kolejna kwestia to informacja o terminowym prowadzeniu budowy. Istotne, aby sprawdzić, czy wszelkie formalności, jak np. ostateczne pozwolenie na budowę, zostały już przez inwestora dopełnione. Na mocy ustawy deweloperskiej obowiązującej od 2012 roku, można zweryfikować stan prawny każdej inwestycji. Wspomniana ustawa zobowiązuje dewelopera do przygotowania tzw. prospektu informacyjnego. Otrzymuje go nie tylko osoba już negocjująca warunki zakupu mieszkania, ale każdy zainteresowany inwestycją.

W takim dokumencie musi znaleźć się szereg informacji związanych z prowadzoną budową. Chodzi tu przede wszystkim o stan prawny inwestycji, ale również informacje o planie zagospodarowania przestrzennego i planach dotyczących tego, co ma się znaleźć w promieniu 1 km od mieszkania, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy w najbliższej okolicy będą przebiegały ruchliwe drogi, linie szynowe, znajdowały się wysypiska śmieci czy oczyszczalnie ścieków.

Zanim jednak ostatecznie zdecydujemy się na współpracę z deweloperem, warto dowiedzieć się, jaki jest stan prawny działki, na której realizowana jest inwestycja. Te informacje również powinny znaleźć się w prospekcie, a w razie wątpliwości muszą zostać nam udostępnione. Podobnie jak przedwstępna umowa, którą już na początkowym etapie można negocjować i modyfikować, tak aby zagwarantować sobie umownie odpowiednią jakość wykończenia, zgodną z wcześniejszymi zapewnieniami.

Istotne są też „detale”

W przygotowanym prospekcie powinny się również znaleźć wszelkie informacje dotyczące standardu wykończenia i części wspólnych budynku. Poza tym warto przeanalizować usytuowanie lokalu mieszkalnego, zagospodarowanie inwestycji oraz technologię wykonania. Pamiętajmy, że istotna jest również liczba mieszkań w budynku, szczególnie w zestawieniu z liczbą miejsc garażowych i postojowych w budynku. Tego typu kwestie na początkowym etapie często mogą być zdominowane przez większej wagi formalności, ale w czasie codziennego użytkowania lokalu to one urastają do rangi najbardziej istotnych czynników.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Neuron PR

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Darek 2017-02-07 13:19:43

    Warto kupować u dewelopera za pośrednictwem biura nieruchomości- tak z mojego doświadczenia. Korzystając z usług Pana Mateusza z Verso - miałem dodatkowo profesjonalnego doradcę na kredyt, zapisy w umowie etc. I nie zapłaciłem prowizji.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »