Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Leczenie hcv terapią bezinterferonową
Zobacz więcej zdjęć » |
Czym jest HCV?
HCV to wirus który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Głównym problemem tego wirusa jest to, że zakażenie nim nie wywołuje prawie żadnych widocznych reakcji organizmu. Z tego powodu większość zarażonych orientuje się o obecności wirusa dopiero po pojawieniu się marskości lub raka wątroby. Szacuje się, że z tego powodu zaledwie 10% zarażonych jest świadomych o swojej chorobie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jak można zarazić się HCV?
Wirusem zapalenia wątroby typu C zarazić można się poprzez kontakt z krwią osoby zainfekowanej. Wymagane jest do tego przerwanie skóry osoby zdrowej, przez które wirus może przedostać się do organizmu. Z tego też powodu, najczęściej zachodzi do zarażenia poprzez:
Zabiegi medyczne w których naruszone zostały procedury zapobiegające zakażeniom,
Usługi tatuażysty, którego narzędzia nie zostały odpowiednio wysterylizowane,
Zażywanie narkotyków bez zachowywania zasad sterylności (np. zażywanie z innymi z jednej igły)
Usługi piercingowe i nakłucia kosmetyczne,
Wspólne korzystanie z ostrych narzędzi kosmetycznych
Oprócz tych przypadków, badania są wskazane w wypadkach:
Dzieci, u których matek w czasie trwania ciąży wykryto wirusa HCV,
Biorców narządów oraz osób którym przetaczana była krew,
Chorujących na hemofilię, urodzonych przed 1991r.
Terapia bezinterferonowa - leczenie HCV
Istnieje w pełni bezpieczna i skuteczna metoda leczenia wirusa HCV. Terapia bezinterferonowa, bo o niej mowa, jest niestety dosyć droga, a kolejka chętnych na leczenie jest ogromna. Nadal jednak, w porównaniu do poprzednich metod leczenia koszt jest znacznie zmniejszony, a leczenie jest o wiele mniej problematyczne dla pacjenta, gdyż nie wymaga ono hospitalizacji. Leczenie polega na stosowaniu leków, które zawierają substancje takie jak: ombitaswir, paritaprewir, ritonawir (1 kod EAN) oraz dasabuwir, które wykazują maksymalną skuteczność w leczeniu WZW typu C. Cały okres leczenia wynosi od 12 do 24 tygodni (co jest kilkukrotnie niższym wynikiem niż w wypadku starszych terapii). Koszt całego leczenia wynosi ok. 60 000zł. Terapia nie posiada żadnych skutków ubocznych oraz jej skuteczność wynosi ponad 90%.
Niestety, tylko kilka placówek medycznych w Polsce przeprowadza ten sposób kuracji. Z tego też powodu, priorytet w leczeniu mają osoby bezpośrednio zagrożone nowotworem bądź marskością wątroby, pacjentom w mniej pilnym stanie pozostaje oczekiwanie na swoją kolej. Oczywiście jest możliwość korzystania ze starszych metod leczenia ale są one skuteczne w mniej niż 70% przypadków oraz kosztują ok 160 000 złotych. Jak informują nas przedstawiciele jednej z placówek NZOZ All-Medicus w Katowicach terapia bezinterferonowa może być finansowana z środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Źródła:
www.hcv.pzh.gov.pl/Page/o-hcv
www.portal.abczdrowie.pl/terapia-bezinterferonowa-szansa-dla-chorych-na-wzw-typu-c-niestety-nie-dla-wszystkich
Komentarze (0)