Kultura » Kultura
Magia wina. Od pędu winorośli po napój bogów
Zobacz więcej zdjęć » |
Ekspozycję można zwiedzać od 28 listopada 2009 do 31 marca 2010 roku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Historia trunku bogów - bo takie miano nadały winu cywilizacje Greków i Rzymian - sięga siedmiu tysięcy lat wstecz. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne oraz zapiski ze starożytności. Wino zajmowało ważną pozycję w handlu światowym, a rynek winny, obok zbożowego i oliwnego, można uznać za najbardziej chłonny i stabilny w antycznym świecie.
Wystawa „Magia wina. Od pędu winorośli po napój bogów" w Muzeum Śląskim wprowadza w niezwykły, fascynujący świat wina i związanej z nim historii rozwoju cywilizacji. Poznamy najstarsze ośrodki produkcji wina oraz szlaki handlowe jego rozpowszechniania, a także technologię i kulisy jego wytwórczości. Przykładem będą XIX-wieczne urządzenia do sadzenia winorośli, pompy do tłoczenia wina, prasy, filtry. Na licznych reprodukcjach zobaczymy odkrycia archeologiczne dokonane przez polskich naukowców, świadczące o masowej produkcji wina w starożytności. Będą to baseny do produkcji wina z terenów osady sasanickiej z III-VII wieku odnalezione w Iranie, a także instalacja winiarni z VIII wieku odkryta podczas badań ruin starożytnego miasta Hippos-Sussita w Izraelu.
Amfory, kyliksy, oinochoe czy skyfosy to starożytne naczynia dzięki którym dowiemy się w czym i jakie pijano wino w starożytnej Grecji i Rzymie, jak je przechowywano, jak transportowano.
Ważnym elementem ekspozycji będzie również informacja o uprawie winorośli i produkcji wina na terenie Polski, którą rozpoczęto w X wieku w okolicach Krakowa, Poznania i Gniezna, a także pokazanie zabytków związanych z procesem jego wytwarzania oraz zaprezentowanie jednych z pierwszych narzędzi wykorzystywanych do uprawy winorośli.
Wystawę dopełni prezentacja użytkowego szkła artystycznego związanego z kulturą picia wina, głównie dzbanów, kielichów, waz do chłodzenia z przestrzeni XVI-XX wieku, a także przykłady malarstwa i rzemiosła europejskiego, ukazujące jak wielką rolę odgrywały duchowe związki człowieka z winem w inspiracji artystycznej od czasów starożytnej Grecji i Rzymu po okres nowożytny. Wśród tych ostatnich najliczniejszą grupę stanowi zbiór kilkunastu dawnych grafik, ich autorami są m.in. Jacques Philippe le Bas, Jan Saenredam oraz Lorenzo Zucchi.
W ramach wystawy Muzeum Śląskie zaprasza na wykłady przybliżające tematykę wina:
10.12.2009, godz. 17.00 „Początki uprawy winorośli w środkowej Europie", prow. Wojciech Bosak, Polski Instytut Winorośli i Wina, Kraków
07.01.2010, godz. 17.00 „Wina Europy Środkowej", prow. Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny „Magazynu Wino", Warszawa
04.02.2010, godz. 17.00 „Wino jak życie...", prow. prof. dr hab. Jan Malicki, prezes Akademii Wina, Promnice
Wstęp na wykłady wolny.
Wystawa: „Magia wina. Od pędu winorośli po napój bogów"
Data: 28.11.2009 - 31.03.2010 roku
Kurator: dr Renata Abłamowicz
Adres: Muzeum Śląskie w Katowicach, al. W. Korfantego 3
Godziny otwarcia:
Wtorek: 10.00 - 18.00
Środa: 10.00 - 18.00
Czwartek: 10.00 - 19.00 (w pierwszy czwartek miesiąca - wejście za 50% ceny na wystawy czasowe)
Piątek: 12.00 - 16.00
Sobota: 12.00 - 18.00 (bezpłatne zwiedzanie stałych wystaw)
Niedziela: 12.00 - 17.00
Poniedziałek: nieczynne
Uwaga! Sprzedaż biletów do godz. 16.30
Bilety:
normalny - 9 zł, ulgowy - 4,5 zł
W soboty: normalny - 5 zł, ulgowy - 2,5
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)