Firma » Finanse

Małe oraz średnie przedsiębiorstwa

Definicje takich pojęć jak małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa.

Pierwotnie pojęcie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zostało zdefiniowane w roku 1999 w ustawie o prawie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późniejszymi zmianami). Rok 2004 przyniósł nam ustawę o swobodzie działalności gospodarczej gdzie na nowo zdefiniowano MŚP, zezwalając między innymi na zwiększenie limitów obrotu firmy netto.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na podstawie ustawy wyróżniamy:

Małe przedsiębiorstwa
Do grupy małych przedsiębiorstw możemy zaliczyć firmy, które średnio przez okres 12 miesięcy zatrudniały mniej niż 50 pracowników, a obrót netto uzyskany ze sprzedaży towarów oraz usług nie przekroczył granicy 10 milionów euro.

Średnie przedsiębiorstwa
Średnim przedsiębiorstwem możemy nazwać firmę, która w przynajmniej jednym z 2 ostatnich lat obrotowych zatrudniała nie więcej niż 250 pracowników, natomiast obrót przedsiębiorstwa netto z tytułu operacji finansowych oraz sprzedaży i usług nie może być większy niż 50 milionów euro.

Mikroprzedsiębiorstwa
Mikroprzedsiębiorstwo jest to dość nowa kategoria wprowadzona przez niedawne regulacje prawne. Za mikroprzedsiębiorcę możemy uważać osobę, która w conajmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał mniej niż 10 pracowników, jak również jego obroty netto ze sprzedaży orasz usług nie przekroczyły 2 milionów euro.

Wiemy już, które przedsiębiorstwo do której kategorii może przynależeć. Jest to pierwszy krok do tego aby móc starać się o dotacje europejskie. Dowiedzmy się jednak komu nie przysługuje status MŚP.
Takiego statusu nie otrzyma przedsiębiorca w którego firmie 25% i więcej udziałów posiadają inni przedsiębiorcy, skard państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli 25% lub więcej członków zarządu jest spoza macierzystej firmy wówczas również możemy zapomnieć o uzyskaniu tego statusu.

Należy pamiętać, że od niektórych reguł istnieją odstępstwa. Znaleźć je możemy w rozporządzeniu 364.

Przydatne linki: NSS | NSRO



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fundusze pomocowe
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »