Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Mamy wszystko dla szczeniaków i kociaków
Zobacz więcej zdjęć » |
I czy twoja rodzina jest emocjonalnie przygotowana na małego pupila?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Opieka nad każdym zwierzęciem to ogromna radość, ale też nowe wyzwania. Jeśli nie jesteś zadeklarowanym psiarzem lub kociarzem, to przed podjęciem decyzji o przyjęciu pod dach zwierzęcia, musisz zastanowić się, czy będzie to pies czy kot. Przemyśl dokładnie kwestie opieki, wychodzenia na spacer, wyjazdów, itp. Jeśli już wiesz, kogo w przyszłości będziesz trzymał na swoich kolanach, możesz zacząć przygotowania.
Bezpieczny dom
Zanim odbierzesz swojego pupila, musisz przygotować dom – maluch będzie pełen energii, a nowe otoczenie, po tym, jak tylko opuści go początkowa nieśmiałość, będzie jawiło mu się jako jeden wielki, intrygujący plac zabaw. Przede wszystkim zabezpiecz wszystkie kable i kontakty, upewnij się, czy rośliny, które masz w domu są bezpieczne, a jeśli okaże się, że są trujące, przestaw je w miejsce niedostępne dla zwierzęcia, a najlepiej pozbądź się ich z domu. Jeśli masz schody, również musisz je zabezpieczyć – przynajmniej przez kilka pierwszych tygodni, dopóki maluch nie nauczy się ich pokonywać bezpiecznie i samodzielnie. Co prawda nauka higieny nie jest trudna i małe pieski i kotki szybko się uczą załatwiać na zewnątrz czy do kuwety, jednak na początku wypadki mogą się zdarzać, dlatego trzeba być na to gotowym i warto zaopatrzyć się w specjalne podkłady. Przed przyjazdem malucha musisz też ustalić kilka istotnych zasad – czy zwierzak będzie mógł wchodzić na kanapę, czy będziesz pozwalał mu spać razem z tobą w łóżku? Niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz, musisz być konsekwentny od pierwszych chwil, które twój pupil spędzi w twoim domu.
Jedzenie i spanie
Teraz pora na wybór miejsca na miski i legowisko. Miski dla pieska (na pokarm i na wodę) powinny stanąć w takim miejscu na podłodze (najlepiej w kuchni), żeby szczeniak miał do nich łatwy dostęp, ale też żeby nie przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu domowników. Kocie miseczki mogą stanąć na podłodze lub na przykład na szafce. Legowisko powinno znaleźć się w nieco zacisznym miejscu, z którego twój pupil będzie mógł wygodnie obserwować otoczenie a jednocześnie spokojnie wypoczywać i spać. Kociak również potrzebuje stałego miejsca do odpoczynku, może to być na przykład drapak z domkiem/ jaskinią. Jednak w przypadku kotka musisz się liczyć z tym, że najwięcej czasu będzie spał w miejscach, które absolutnie nie są do tego przeznaczone – na przykład na świeżo upranych czy uprasowanych ubraniach.
Pierwsze wspólne chwile
Mieszkanie jest już gotowe, pora jechać po swojego przyszłego najlepszego przyjaciela. Najważniejszy jest bezpieczny transporter – przyda się zarówno w samochodzie, jak i w środkach komunikacji miejskiej. Zabierz ze sobą na wszelki wypadek chusteczki lub ręczniki papierowe a najlepiej specjalne podkłady dla szczeniąt i kociąt. Podekscytowany maluch może załatwić swoje potrzeby z emocji w transporterze, może też okazać się, że nie najlepiej znosi podróż i zwymiotuje.
Po przyjeździe do domu pozwól nowemu lokatorowi spokojnie zapoznać się z otoczeniem. Pozwól mu na swobodne zwiedzanie, ale cały czas towarzysz mu i go obserwuj, aby móc szybko zareagować w razie potrzeby. Jeśli masz dzieci, poproś je, by w pierwszych dniach zachowywały się cicho, nie nawoływały ciągle psa czy kota, staraj się również przez pierwsze dni nie zapraszać gości, tak by twój nowy czworonożny przyjaciel miał czas na przyzwyczajenie się do nowej rodziny.
Masz już jak przywieźć maluszka do domu, zabezpieczyłeś wnętrza, przygotowałeś miski i spanie. Zapewne kupiłeś też już pierwsze zabawki, bo każde dziecko uwielbia się bawić. Kolejny etap to nauka higieny, która w przypadku szczeniaka wiąże się z wychodzeniem na spacery lub umiejętności korzystania ze specjalnych podkładów do załatwiania się, co jest istotne, jeśli obawiasz się wyjść na zewnątrz z psiakiem, który nie ma kompletu szczepień. Jeśli zdecydujesz się na wyjście na spacer ze swoim maluszkiem najbardziej odpowiednie będą do tego miękkie szelki oraz zwykła smycz, która pozwala najlepiej kontrolować ruchy zwierzęcia. Nie zapominaj o woreczkach na odchody – ty też musisz wyrobić sobie odruch sprzątania po pupilu. Jeśli w Twoim domu pojawił się kociak, na pewno masz już kupioną odpowiednią kuwetę i żwirek. Więcej interesujących informacji na temat pierwszych dni szczeniaczka w domu znajdziesz w magazynie Maxi Zoo www.maxizoo.pl/magazyn/pies/szczenieta/szczeniak-sie-wprowadza/
Maxi Zoo przygotowało w swoich sklepach stacjonarnych specjalną ofertę dla opiekunów szczeniaków i kociaków – w dniach od 2 do 29 maja, przy zakupie minimum dwóch sztuk wybranych produktów dla szczeniąt i kociąt, takich jak zabawki, akcesoria, legowiska, miski, drapaki, transportery, kuwety otrzymuje się 20% rabatu - promocje nie łączą się ze sobą, oferta obowiązuje tylko w sklepach stacjonarnych. Szczegółowe informacja znajdują się na stronie www.maxizoo.pl/promocje-oferty/sklepy-stacjonarne/
Choć decyzja o pojawieniu się w naszej rodzinie zwierzęcego maleństwa powinna być poprzedzona rozważeniem wszystkich za i przeciw, to kociak lub szczeniak w domu to wspaniała perspektywa wielu lat wspólnych przygód, radosną zabawę, przytulanie… A to jest bezcenne.
Komentarze (0)