Gospodarka » Maszyny

Maszyny dla serbskich kolei

Maszyny dla serbskich kolei
Zobacz więcej zdjęć »
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej dostarczy dla Kolei Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie maszyny i urządzenia do regeneracji zestawów kołowych pojazdów szynowych. Serbska firma sfinansuje inwestycję wartości ponad 4,5 miliona euro dzięki polskiemu kredytowi rządowemu.

Jak informuje Paweł Michalewski, kierownik sprzedaży w RAFAMET S.A., kontrakt obejmuje dostawę nowych obrabiarek i urządzeń, a także modernizację maszyn dostarczonych przez RAFAMET dla serbskich kolei na przełomie lat 70-tych i 80-tych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Modernizowane będą trzy obrabiarki, tj. tokarka podtorowa typu UGB 150 i dwie naziemne tokarki kołowe typu UBB 112/2. Dostarczymy też trzy nowe maszyny – sterowaną numerycznie tokarkę specjalną UBF 125N, najnowszej generacji tokarkę karuzelową do kół kolejowych typu KCM 150N i prasę do zestawów kołowych. Ponadto dostarczymy urządzenia pomiarowe do zestawów kołowych i wózków, takie jak miernik do badania naprężeń szczątkowych w kołach i stanowiska do kontroli zderzaków – wymienia Paweł Michalewski i dodaje, że dostawa ma nastąpić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Kontrakt wartości ponad 4,5 miliona euro, czyli blisko 18 milionów zł, podpisano 18 sierpnia 2010 r. w Banja Luce. Prócz Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A., umowę związaną z modernizacją taboru serbskich kolei podpisała również firma EKK Wagon z Ostrowa Wielkopolskiego. Za ponad 15 milionów euro dostarczy ona do Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny 200 wagonów kolejowych.

Maciej Michalik, wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy RAFAMET S.A., wyjaśnia, że inwestycje możliwe są dzięki kredytowi, jakiego udzielił rząd Polski rządowi Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny. - Kiedyś to Polska otrzymywała podobną pomoc w ramach członkostwa w OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – przyp. red.) od rządów państw wysoko rozwiniętych. Teraz nasz kraj jest zobowiązany do udzielania takiej pomocy innym krajom, które mają niższy stopień rozwoju – tłumaczy wiceprezes Michalik.

Podobny kontrakt, również w ramach międzyrządowej pożyczki, realizował RAFAMET S.A. w roku 2006 dla Czarnogóry. - To był nasz powrót na bałkański rynek po wielu latach przerwy spowodowanej wojną i sytuacją polityczną w krajach byłej Jugosławii. Teraz powracamy do Bośni i Hercegowiny. Być może uda nam się również odnowić kontakty handlowe w samej Serbii, gdzie prowadzimy w tej sprawie rozmowy – zapowiada Maciej Michalik.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »