Kultura, sztuka » Kultura
"Mistyfikacja" – jak to z Witkacym było
Zobacz więcej zdjęć » |
Jacek Koprowicz, reżyser głośnego i udanego horroru „Medium”, tym razem nakręcił według własnego scenariusza historię o tym, że Witkacy przeżył wojnę, a po jej zakończeniu przez długie lata ukrywał się przed światem. Materiał wyjściowy świetny, jednak „Mistyfikacja” – w odróżnieniu od „Medium” – nie zyskała przychylności krytyków. Co nie znaczy, że filmu nie można obejrzeć…
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Opis według Tim Studio Film:
Jest rok 1968. Wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski (Maciej Stuhr), wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy (w tej roli Jerzy Stuhr) nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji. Kochanka Witkacego przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że wielki mistrz, prowokator i skandalista wciąż żyje. Z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk – kłamstwo i wszelkie jego odmiany – na dudka-wystrychizm, kłamizm, neo-naciągizm, fałszyzm, nabieryzm i w pole-wyprowadzizm…
Oprócz Macieja i Jerzego Stuhrów w filmie występują także: Ewa Błaszczyk (Czesława Oknińska), Karolina Gruszka (Zuza), Ewa Dałkowska (Jadwiga), Władysław Kowalski (Leopold), Andrzej Chyra (Major), Krzysztof Stroiński (Dozorca).
Na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni w 2010 roku „Mistyfikacja” była nominowana do Złotych Lwów.
Czas trwania filmu: 104 min.
Nadesłał:
puella
|
Komentarze (0)