Dom » Budownictwo
Montaż tarasu kompozytowego – najczęstsze błędy
Zobacz więcej zdjęć » |
Podłoże pod taras kompozytowy
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Budowa każdego tarasu powinna rozpocząć się od dokładnego zaplanowania wszystkich etapów montażu, a jednym z ważniejszych jest niewątpliwie przygotowanie podłoża. Grunt powinien być solidnie utwardzony i mocny, a sama jego powierzchnia wyrównana i bez uskoków czy wyrw.
Jeśli montujemy taras na innym podłożu niż wylewka betonowa należy pamiętać, że legarów konstrukcyjnych nie można układać bezpośrednio na gruncie!
Ułożenie legarów
Ułożenie legarów w nieodpowiednich odstępach (zazwyczaj za rzadko) to bardzo często popełniany błąd (niestety powodowany chęcią zaoszczędzenia kilku złotówek na mniejszej ilości legarów).
Rada! Jeśli w trakcie układania desek okaże się, że niezbędne jest połączenie desek na długości, konieczne jest pod ich złączeniem podłożyć dodatkowe legary.
Odpływ wody
Brak odpowiedniego spadku oraz przemyślanego procesu odprowadzania wody spowoduje, że taras zostanie narażony na destrukcyjny wpływ wilgoci i zalegającej wody.
Każda konstrukcja tarasowa wymaga zachowania odpowiedniego spadku, jest to 2-3 mm na 1m podłoża.
Szczeliny dylatacyjne
Najważniejszą rolą szczelin jest umożliwienie „naturalnego ruchu” desek, który powstaje pod wpływem gwałtownych zmian temperatur. Szczeliny dylatacyjne pozwolą nam unikać tzw. odkształceń termicznych. Ponadto szczeliny dylatacyjne pomiędzy deskami podobnie jak odpowiedni spadek nie pozwolą na nadmierne zbieranie się wody na tarasie np. podczas gwałtownej burzy.
Należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych zarówno pomiędzy legarami i ścianą jak i między samymi legarami - muszą wynosić 10mm.
Oprócz ważnych zasad budowlanych, którymi trzeba kierować się podczas montażu tarasu, ważny jest także materiał, z którego taras powstaje. Polecamy deski kompozytowe Teraso, które dzięki swoim właściwościom będąsłużyły przez wiele lat.
Komentarze (0)